דף הבית / קבלה לעם / ספר הזוהר / כל זה – בתוכי?!

כל זה – בתוכי?!

מיכאל לייטמן

אם אני מרגיש בכוחות רעים, זה סימן לכך שאני מבין מהם הכוחות הטובים, העומדים כנגדם, אך איני נמצא תחת השפעתם, אלא נפלתי לשליטת הכוחות הרעים.

לדוגמה, יש ברשותי בית – מקום טוב, חם ומוגן, אלא שנקלעתי בלילה ליער. אני פוחד, חשוך ורע לי, כי יש לי עם מה להשוות את מצבי.

אך אלמלא היה לי בית טוב וחם, לא הייתי סובל והייתי מתרגל לחיות ביער. ואז היער לא היה נראה לי כה חשוך ומפחיד – אלה היו חיי הרגילים. בדיוק כפי שהתרגלנו לחיים בעולם הגרוע ביותר שבו אנחנו חיים כעת.

לכן לא צריך לפחד מהציורים והתמונות שמתאר ספר הזוהר. כשאנו קוראים על הדמויות המפחידות ביותר, עלינו לומר לעצמנו – כל זה נמצא בתוכי…

אלה הרצונות שלי, שבהם אני רוצה ליהנות. כל השדים והרוחות האלה כלואים בי, וכך גם הגיהינום – הכול נמצא כאן.

עלינו לתאר את זה לעצמנו באופן חד וברור, אחרת נדמיין לעצמנו כל מיני תמונות גשמיות של גיהינום וגן עדן, שמקובל לתאר בדתות, הסוברות שיש מקומות שאסור להיכנס אליהם, ומקומות שאליהם מותר…

לכן בעל הסולם פירש עבורנו את ספר הזוהר – במטרה לעזור לנו להיפטר מכל הדמויות הדמיוניות ולחפש את הכתוב בתוכנו.

זוהי פנימיות התורה – הכול נמצא בתוך האדם, אדם הוא עולם קטן. כל זה – אני, ומלבדי, אין איש.

הדבר היחיד שנמצא בתוכי הוא הבורא, האור, או ההרגשה ההפוכה שלו. רק הוא ואני קיימים, והוא מגלה לי כיצד לגלות אותו, מתוך ההסתר שלו עצמו.

הוא סידר בכוונה את הדברים כך שכתוצאה ממאמצי וחיפושי, אגלה אותו.

על ידי סידור הרצון שלי, אני אכיר אותו – את מי שברא אותי כך. כלומר, באמצעות השגת הבורא, אני משיג את עצמי, את כל התכונות וההזדמנויות שיש ברשותי.

אני כל הזמן מבקש ממנו עזרה באיסוף והבנת חלקי הנשמה השונים שלי. הוא מגיע, מתגלה – ואנחנו מתחילים לעבוד יחד – ומתחברים בעבודה הזו!

המערכת הזו, שעליה אנחנו עובדים, הופכת לנשמה שלי, למקום שבו אני והוא נמצאים, יחד.

על כל זה מספר ספר הזוהר…

מתוך שיעור על ספר הזוהר, 22.12.2009

רשומות קודמות בנושא:
האויב שלי הוא האגואיזם, שהורג אותי
 דינו של גיהנום

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/xhtAB

One comment

  1. שלום,

    תודה על השיעורים וההחלטה שלך לפתוח את הקריאה בזוהר. זה פתח לי עולם שלם, לפני זה לא הבנתי שום דבר ממה שכתוב שם.

    עכשיו כשאני קורא בזוהר אני ממש נהנה (גם כשאני עדיין לא מבין כלום) ואני באמת מרגיש כאילו שמדובר שם על מבנה של כל האנשים יחד והמבנה הזה הוא אדם שהוא העתק של הבורא שנמצא בו ומחייה אותו. ושאני רוצה לראות את המבנה הזה אבל זה לא תלוי בי אלא בהחלטה שלו אם להראות לי אותו או שלא ושהוא זה שיוצר אותי ואת היכולת שלי להגיב אליו.

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest