דף הבית / קבלה לעם / התפתחות רוחנית / כל הסודות יתגלו

כל הסודות יתגלו

מיכאל לייטמן

שאלה: האם יש בקבלה איזה ידע סודי שאסור לגלות אותו?

תשובה: בחוכמת הקבלה "אסור" פירושו "בלתי אפשרי". המקובל לא יכול לצאת לעם ולהתחיל להוציא מהכיס את רזי החכמה הזאת, כמו קוסם שמוציא מכיסיו ארנבות ויונים. הוא לא יכול לגלות לאנשים שום דבר, חוץ משיטת התפתחות התפיסה. ואז, במידת ההתפתחות תפיסתו הרוחנית, יגלה האדם מהו סוד ברגע נתון בשבילו.

סוד זה משהו שעכשיו אתה לא רואה, לא יודע, לא מרגיש, אבל בשלב הבא זה יהיה גלוי לך, ברור ופשוט. כל מושג בחוכמת הקבלה לומדים לפי 4 דרגות הגילוי, לפי 4 דרגות ההתפתחות של התפיסה הרוחנית (עביות הרצון). זה נקרא להיכנס לפרדס: פשט, רמז, דרוש, סוד. אך הכניסה היא בסדר ההפוך! כשהאדם מתקן את תפיסת המציאות, הוא עולה בהדרגה מסוד לדרוש, לרמז, לפשט. ואין שום דבר אסור!

"אסור" פירושו שהמקובלים לא רוצים לבלבל את האדם בידע מיותר, שהוא עדיין לא מוכן לקלוט. כמו שאנחנו מגדלים בהדרגה ילד, מפתחים את המשחקים שלו, את האוכל שלו וכו'. המורה צריך להכין את "האוכל הרוחני" לפי הרמה של התלמיד. לכן המקובלים לא פוחדים לגלות את הנסתר, אלא פוחדים מ"מנת יתר", כמו שפרי שהוא עדיין בוסר מזיק לבריאות.

בחוכמת הקבלה הנזק הוא שהאדם "נזרק" מהחוכמה הזאת. ויתכן שבגלגול הזה הוא כבר לא יוכל להיפטר מדימויים לא נכונים שקיבל, וכל הגלגול ירד לטמיון.

אנחנו מתקדמים מהקל אל הכבד. זו דרך התיקון. לכן המקובלים פוחדים רק מדבר אחד, לתת לתלמיד "פרי בוסר", הרי רק על ידי התקדמות בשלבים המתאימים לו, יוכל התלמיד לגדול נכון ולהשיג את כל חוכמת הקבלה.

פוסטים קודמים בנושא:
אסור – פירושו בלתי אפשרי
העולם – קיים או לא קיים?
מחלוקת קרח – משה; שמאי והלל; פרד"ס

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/hZEYl

One comment

 1. שלום לך רב יקר.

  Smile

  כשאני קורא את מה שכתבת פה אני מרגיש

  תחושה פיזית  שמרגישה אמיתית לחלוטין ,מאוד חזקה שכאילו הלב שלי מתנפח.

  וזה התחיל כשהחלטתי לשואל אותכם שאלות על גבי האינטרנט לפני כ-4 חודשים.

  ככה אמורים להרגיש שקוראים דברי מקובלים? או שיכול להיות שאני מדימין את זה.

  מחכה לתשובתך "בקוצר רוח "

  תודה מראש Smile

  אריק משה אוחיון.

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest