דף הבית / כלכלה / כלכלה גלובלית

כלכלה גלובלית

מתוך אתר חדשות: "ההאטה בצמיחה הכלכלית במדינות עם כלכלת מעבר, יכולה להביא לבעיות כלכליות גלובליות. עד לא מזמן, אף אחד לא יכול היה לתאר לעצמו דבר כזה.

היצוא הסיני הצטמצם, הכלכלה הרוסית במיתון, תורכיה מאבדת יציבות כלכלית, המטבע המלזי והבֵט התאילנדי נפלו, המדד הברזילאי נפל לאשפה, אינדונזיה ודרום אפריקה מתדרדרות. ספק אם מישהו חזה תהליך כזה. מדינות עם כלכלת מעבר היו ערבות לכך, שהמדינות המתועשות יוכלו למצוא קונים לציוד, למכונות ולמכוניות. זה איפשר לאוכלוסייה הצעירה של אירופה, לשאוף להפוך לחלק ממעמד הביניים עם מכונית, דירה משלהם וחסכונות לעת זיקנה.

ולהיפך, הבוּם (הצמיחה המהירה) של הסחורות, שימש ערובה לצמיחה במדינות עם כלכלת מעבר: נפח הייצוא הברזילאי גדל, וכך גם הנפט והגז של רוסיה. כשמדינות מסכימות על זרימה קבועה של הכנסות מייצוא של סחורות, ובגלל זה לא מקדישות תשומת לב להתפתחות העצמית, הכלכלנים מדברים על "קללת המשאבים". גירעונות מבניים הופכים את המדינות עם כלכלת מעבר לפגיעות. אין סיבות שהיו יכולות לעורר בום חדש: נקודת השיא של הגלובליזציה נשארה בעבר".

אני חושב שזו אינה גלובליזציה, אלא אינדיבידואליות תועלתית פשוטה. זה אפילו לא "מריח" כגלובליות. גלובליות זה תלות הדדית, והיא תתגלה יותר ויותר, ולא מבעלי ההון והתעשיינים, אלא מהטבע עצמו שקשר אותנו לרשת יותר ויותר נוקשה ותלותית בצורה הדדית. ואנחנו נהיה חייבים להבין את הניגודיות האגואיסטית והאינדיבידואלית שלנו לטבע הגלובלי והאינטגרלי. נהיה חייבים לשנות את הטבע האגואיסטי שלנו, זהו השלב הבא בהתפתחות שלנו.

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/JjIGi

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest