כוח ההתנגדות

שאלה: אתה אומר שלא צריך לטשטש את השלילה (האגואיזם), אלא להגדיל את החיוב. למה הכוונה?

תשובתי: אתה מתכוון לאדם שהולך בדרך הרוחנית ונמצא בקבוצת לומדי קבלה? כיצד עליו להגדיל את החיוביות בירידה?

אם אני מרגיש לא טוב אני לוקח כדור, אם יש לי מצב רוח לא טוב אני מתחיל לרקוד. אך את המינוס האגואיסטי שלי בשום אופן אינני מטשטש על ידי דברים כאלו! אם רע לך – תתייחס לכך כאל עובדה, אך אל תאכל את עצמך! זה לא אתה! פשוט גילו לך עוד קצת את האגו שלך.

כל הזמן מתפתחת באדם השלילה, כדי לפתח את החיוב. במה מתבטא החיוב הזה? – לא בהריסת האגו, וגם לא באיזון האגו ברמה הארצית. בשום אופן אינני צריך לאזן את המינוס על ידי הפלוס הארצי. לא משנה לי כמה ההרגשה שלי תהיה מגעילה; למרות הכול, אני רוצה לאזן את המינוס רק על ידי עלייה רוחנית. אחרת אהיה דומה ל"מתקני העולם".

בשום אופן אינני מאזן את השלילה בכך שאני מקטין אותה. הרי היא ניתנה לי באופן מכוון, אין מקריות בחיים. אז מה עליי לעשות? – עליי להגדיל את הקשר שלי עם הקבוצה, עם הסביבה הנכונה. מדוע? – מפני שכל העתיד שלי תלוי בהיכללות שלי איתם למערכת אחת כללית. זהו המענה היחיד לאגו שמתפתח בי. הפלוס שלי נמצא בקבוצה. אם אני מגדיל את כל האגו המתגלה בי על ידי הקשר החיובי שלי עם הסביבה, זהו באמת הכוח האלטרואיסטי שבעזרתו אני מאזן את הכוח האגואיסטי. רק כך אני יכול לאזן את המינוס ולעלות לדרגה הבאה.

ולאחר מכן נוצר בי כמובן מינוס חדש ואני שוב צריך להיטמע בקבוצה. אולם עכשיו הקבוצה נראית לי יותר גרוע: "טיפשים, אטומים, מטומטמים, ובכלל, לא בא לי על זה… נו, בסדר, אני אלך, אשב שם…" וכך בהדרגה האדם שוב ושוב מרכין את ראשו ופונה לסביבה, עד שמשיג את הקשר השלם.

הטבע דוחף אותנו להיות יחד, להיות אחד. המשבר הגלובלי, שגילה את התלות המוחלטת שלנו זה בזה, נועד להראות לנו באיזו דרך עלינו לתקן את עצמנו.

אז סיכמנו: לא עובדים נגד האגו אלא משתמשים בו בצורה נכונה. בסך הכול משנים את הכיוון שלו ממינוס לפלוס. אחרת לעולם לא יהיה לנו פלוס.

ה"אני" שלי הוא כמו נַגָד, שההתנגדות שלו מגדילה את העוצמה. המינוס והפלוס יוצרים את המתח, שמצייר בפניי את תוואי המציאות. לכן כשאני משיג פוטנציאל מסוים בין המינוס לפלוס, אני מתחיל לראות על ה"מסך" שלי את תמונת העליון.

מתוך שיעור מס' 2 בכנס הקבלה בברלין, 28.01.2011

ידיעות קודמות בנושא:
תשמח כשהרע מתגלה בך
היכן מסתתר הרע האמיתי?

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/E66sY

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest