דף הבית / אקטואליה / יום ירושלים

יום ירושלים

50 שנה חלפו מאז שחרור ירושלים, אז למה העיר עדיין ב"שלשלאות"?

גם לאחר 50 שנה מאז שחרור ירושלים, כמו תמיד, היא נמצאת במרכז העולם. מתיחות ביחסים עם תורכיה, קריאתו של ארדואן למוסלמים, לבקר בהמוניהם במסגד אל-אקצה, כדי לתמוך במאבקם של הפלשתינאים ולא לאפשר לירושלים להפוך להיות בירתה של המדינה היהודית.

הצעתו של נשיא אמריקה דונלד טראמפ, להעביר את שגרירות ארה"ב מתל-אביב לירושלים עלולה לערער יותר את הרגשת הביטחון, שגם ללא זה היא רעועה. עיר, הקדושה לשלוש הדתות הגדולות ובלב ליבה נמצא הכותל המערבי, הייתה ונשארת שטח במחלוקת.

ישנם אנשים שרואים בניצחון שהושג במלחמת ששת הימים, כסיום חזרתו של עם ישראל הביתה וישנם כאלה, שרואים בה התחלת טרגדיה פוליטית של מדינת ישראל.

בכל זאת, ברגע האמת כולם התרגשו עד עמקי נשמתם עם דמעות בעיניים. כולם הרגישו הקלה גדולה מאוד, כשקיבלו הוכחה לכך שאנחנו באמת יכולים להגן על עצמנו, מה שתמיד הוטל בספק עד למלחמה הזאת.

רק כאשר אנו מרגישים איום מבחוץ, אנחנו חוזרים להיות קצת יותר קרובים זה לזה, שוכחים מכל חילוקי הדעות ומחפשים מקלט, שיכול לאחד אותנו, בדומה לכבשים, שבורחות מזאב. אבל בצורה כזאת לא מתהווה עם. כך לא מחיים חלום מתוך עפר, כך לא מתנהג העם הנבחר.

שום דבר אינו נפתר בהינף של מקל קסמים. הניסיון המעשי מוכיח, ששום החלטה פוליטית, שום חיים בלחץ תמידי, לא ייהפכו ל"תרופה" עבור עם ישראל.

המצב הבלתי נסבל שבו אנחנו חיים היום, עם אינספור לחצים בתוך המדינה ומעבר לגבולותיה לצד אנטישמיות הולכת וגדלה, מעמיד אותנו בפני עובדה שהתיקון נמצא במקום אחר. לא בפעולות חיצוניות על רקע הקרע החברתי העמוק, אלא בראש ובראשונה, בתיקון היחסים בינינו על ידי עם ישראל.

לא נוכל להקים מערכת בריאה של יחסים הדדיים עם אף אומה או מדינה, מבלי ש"נרפא" לפני כן את הקשרים ההדדיים בינינו. כזה הוא חוק הטבע שפועל על עם ישראל, "ואהבת לרעך כמוך", זה החוק הראשון. ורק לאחר שנבצע אותו, נוכל להשיג שלום עם כל האויבים החיצוניים שלנו.

 

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/XAOIJ

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest