דף הבית / אקטואליה / יום העצמאות של ארה"ב

יום העצמאות של ארה"ב

שאלה: יום העצמאות של ארה"ב יצוין השנה באווירה פחות חגיגית. מדד המחירים לצרכן עלה במאי ב-8.6% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. זו העלייה הגבוהה ביותר מאז דצמבר 1981. כתוצאה מהמלחמה ועליית מחירי הנפט בעולם, נרשמה עלייה של 16.9% בחודש מאי. הצרכנים מצמצמים את הקניות, 39% מהם מתכננים לקנות פחות ממה שעשו בשנים קודמות. על פי נתונים רשמיים, קרוב לארבעה מיליון אמריקאים צפויים לטוס בסוף השבוע של יום עצמאות, זה הנתון הנמוך ביותר מאז 2011. מה קורה לחלום האמריקאי?

תשובתי: דבר ראשון, תמיד יש עליות וירידות, זה טבעי. דבר שני, האמריקאים לא יכולים לחיות היום בתנאים כמו בעבר, הם קולטים הרבה מהגרים, הם צריכים לעדכן את המערכות שלהם יחד עם ההתפתחות הכללית של המדינה, העם, החברה והעולם, אחרת הם נמצאים בצניחה, וכנראה שהם לא לוקחים בחשבון את כל הנתונים והדינמיקה של העולם. אנחנו חושבים ש"עולם כמנהגו נוהג", אבל זה חוק שלא מתייחס לכלכלה, או למערכות שבני האדם יוצרים, אלא "עולם כמנהגו נוהג" זה חוק טבע, "חוק נתן ולא יעבור", והאנושות בתוך המערכות האלו משתנה כל הזמן מדור לדור. עם החוקים שלנו אנחנו לא יכולים לקחת את זה בחשבון, ולכן אנחנו מתנהגים כמו בעבר ופתאום יש לנו פחות רווח או אפילו הפסד. למה? כי אנחנו לא מתחשבים בכך שהאדם משתנה, החברה האנושית משתנה, ואנחנו צריכים לעשות שדרוג והתאמה בין האנושות לחוקי הטבע, אחרת נהיה בהפסד ופיגור.

 

שאלה: אם כך, לאן מועדות פניה של ארה"ב?

תשובתי: היא יורדת מנכסיה ויורדת בכוחה. יש לה מערכת דינמית מאוד שאפשר לשנות בחצי אחוז והכול ישתנה, אבל משנה לשנה זה נהיה גרוע יותר.

 

שאלה: האם אחרי הירידה שמסתמנת באמריקה תגיע גם עלייה?

תשובתי: לא, זו לא מגמה זמנית שעוברת מעצמה. אני סבור שהם צריכים להתחיל לתקן את עצמם בצורה רצינית ומסודרת.

 

שאלה: האם הירידה בארה"ב תשפיע על העולם?

תשובתי: ודאי. זו כלכלה גדולה מאד. ארה"ב משפיעה על העולם כמו שאף מדינה אחרת לא משפיעה, כולל סין, כי זו כלכלה חשובה וגדולה מאוד.

 

שאלה: האם יהיה נכון לומר שארה"ב מגלה את התלות שלה בעולם?

תשובתי: כן, אבל זו הבעיה, כי היא תלויה יותר ויותר בעולם, אבל השאלה היא עד כמה היא מבינה שהיא תלויה בעולם, ובהתאם לזה מתכננת את העתיד שלה, ולא שהיא נמצאת מעל כל העולם. האמריקאים עדיין לא כל כך מתחשבים בכך שימי השליטה של כלכלת אמריקה כבר עברו.

 

מתוך ישיבת כתבים, 3.7.2022

 

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/vVP8r

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest