דף הבית / אהבה / יום האהבה

יום האהבה

הערה: שבוע לאחר התאריך הטראגי ט' באב חל חג ט"ו באב, יום האהבה…

תגובתי: במקורות נאמר שביום זה יוצאות בנות ירושלים בלבוש חגיגי אל הגנים וכרמים ושם שרות שירים. הבחורים מצטרפים אליהן ובוחרים מתוכן כלות, זה אופי החג.

הערה: רבים סבורים, שט"ו באב דומה לוואלנטיין הקדוש, וכביכול אין לו מסורות יהודיות עמוקות.

תגובתי: כתוב על כך לפני שלושת אלפים שנה לכן אני חושב שזו כבר בכל זאת מסורת. את החגים שלנו ותאריכים מיוחדים צריך לחלק לאלה שכבר התגשמו בלוח השנה ואלה שעדיין לא התגשמו. צריך להבין שיש חגים ותאריכים, שעברו רק על עם ישראל, וכאלה שצריכים לעבור על כל העולם, על האנושות כולה. תאריכים מסויימים אנחנו חוגגים מפני שהם מתגלים רק בעתיד כמו חג הפורים. למעשה, הם התגלו במקצת, היה דבר כזה בהיסטוריה, הופיעה בעיה, כרגיל, בבבל העתיקה רצו להשמיד את כל העם, והצלחנו להימנע מכך בהצלחה, יצאנו מהגלות וכולי… אבל בעיקרון, החג הזה, מגלם בפני עצמו מצב עתידי ולא מצב שכבר חלף.

כך גם יום האהבה. יום האהבה הוא בעיקרון היום הכי גדול, החג הכי גדול. אהבה! רק שזו לא אותה אהבה שבחורים ובחורות מחפשים בכרמים, אלא אהבה אחרת לחלוטין שנבנית על פני תיקון האגו שגרם לחורבן בית המקדש הראשון ובית המקדש השני, ומגלם בפני עצמו את כל התקופה מ – י"ז בתמוז ועד ט' באב. מדובר על תקופה של חורבן שני בתי המקדש ושאר הבעיות והייסורים הרבים שהתרחשו בעם היהודי. וממש כעבור שבוע, לאחר שכל זה עובר ומתתקן, כבר מתחילה תקופה חדשה לגמרי. תקופה שבה אנחנו בונים את בית המקדש, רק שבית המקדש הזה הוא בלבבות שלנו, הכוונה לקשר בינינו. אנחנו מחפשים לעצמנו בן זוג רוחני. ובן הזוג הרוחני גם של הגברים וגם של הנשים זה הכוח העליון, הבורא. אנחנו מתחברים איתו ויחד עם זאת מקבלים מילוי מוחלט, תענוג, הארה, גילוי העולם האמיתי. בתוכו אנחנו קיימים, ולא בחלק הקטן והמקוטע שלו. כל התהליך מגלם בפני עצמו תיקון, בניית בית המקדש החדש ומעבר משנאה לאהבה.

שאלה: זה מה שמגלם בתוכו ט"ו באב, יום האהבה?

תשובתי: בעיקרון, כן. אבל הוא חג שאין לנו עבורו תאריך, מפני שהוא כביכול נחגג בפורים. פורים, הוא חג של חרות, חג של תיקון רק לעם היהודי ואילו אנחנו מתקרבים עכשיו למצב שבו נחגוג אותו עם כל העולם. כפי שכתוב בספר תהילים על בית המקדש השלישי: "וביתי בית תפילה ייקרא לכל העמים". לכן ט"ו באב כביכול חופף ליום ואלנטיין הקדוש. באופן סמלי זה מצביע על כך שזה באמת יהיה חג של אהבה עבור כל העולם.

שאלה: לכן יכולים להשוות אותו עם חגים של כל הדתות?

תשובתי: כן, הוא כביכול נמצא מחוץ לדת כמו כל חכמת הקבלה.

הערה: אמרת שהוא יהפוך להיות לחג שיכול להתרחש בכל רגע…

תשובתי: נכון, כי מה הכוונה כינון בית המקדש השלישי? זה מצב שבו נתחבר בינינו למערכת אחת יחידה שנקראת "אדם". מהמילה "דומה", "דומה לבורא". כאשר המערכת הזאת תהיה מקושרת על ידי הכוחות הטובים, כולם יחד, כל האנושות, היא תתחיל להיקרא בית המקדש השלישי. בתוך המערכת של הקשר הטוב יתגלה הבורא, הכוח העליון של העולם. באופן הזה נתקיים במה שאנחנו מכנים בית המקדש השלישי, בעולם אחר לחלוטין, בהרגשת נצחיות ושלמות. זה יהיה יום אהבה אמיתי מפני שכך גם נאמר: "על כל פשעים תכסה אהבה", "ואהבת לרעך כמוך" וכולי. כלומר זהו המצב הסופי של כל האנושות. נגיע אליו או בעל כורחנו, בעזרת "מקל", או בדרך הגיונית וחכמה, כפי שמייעצת לנו חכמת הקבלה, במהירות ובקלות.

הערה: יום ט"ו באב, הוא רמז לאותו מצב גבוה שנקרא בית המקדש השלישי?

תשובתי: כן. יחד עם זאת נערה מסמלת את כל האנושות ונער מסמל את הבורא. כך מתואר ומפורש מנקודת מבטה של חכמת הקבלה. אי אפשר לחשוב ששלמה המלך, מקובל ענק, שהשאיר לנו יצירת מופת, כתב סתם על אהבה?! ט"ו באב, יום האהבה, זהו החג הגדול ביותר, מפני שכל יתר החגים מסמלים גישות אליו, והוא, כבר הסוף, סיום של כל ההתפתחות שלנו.

שאלה : מה נמצא מאחורי האהבה החלוטה, שאותה אנחנו משיגים?

תשובתי : זהו רק תנאי, חיבור של שני כוחות מנוגדים, שתי תכונות יחד. האנרגיה החדשה שמתפתחת על פני הקשר הזה, התודעה, ההבנה, ההרגשה מעלה אותנו למדרגה הבאה, שלא מתוארת בשום מקום. חכמת הקבלה מדברת רק על איך עלינו להגיע למצב הזה. ומה נמצא מאחוריו? לא נאמר, מפני שאנחנו לא יכולים להבין את זה, אין לנו לא רגשות ולא שׂכל, כדי להבין את המדרגה הבאה הזאת.

מתוך תוכנית טלוויזיה "חדשות עם מיכאל ליטמן", 11.08.2016 :

 

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/SdJ64

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest