דף הבית / המשבר ופתרונו / חלון הזדמנויות

חלון הזדמנויות

שאלה: לאחרונה, מחירי המניות בבורסה שוב הרקיעו שחקים. אתמול, המדד דאו ג'ונס (Dow Jones) שבר את השיא של כל הזמנים. כמובן, יש לזה השפעה על אירופה ויפן. איך יתכן, שבתוך המערכת הכללית חלק מסוים ממשיך להתעשר, בעוד שהאחרים סובלים מהמשבר?

תשובה: שוק המניות ממשיך לעלות מזה זמן רב. הסוחרים החליטו, שהמשבר שהחל בשנת 2008, הגיע לסיומו. "באמת, כמה אפשר לחכות, אם בחצר כבר שנת 2013? די, הגיע זמן להעלות את המספרים החדשים על המונה …".

באופן כללי, כל ה"בועות" הן שקריות ולא טבעיות. כל הכלכלה המודרנית היא כוזבת ביסודה. יש בה הרבה מדדים ואינדיקטורים, אבל המהות נשארת אותו הדבר: קודם כל, הסוחרים מניחים את היסוד הכוזב, ולאחר מכן בונים עליו את בתיהם עד שהאדמה בולעת אותם. הרי, הכלכלה של היום היא לא מדע, היא לא באה מהטבע.

הכלכלה האמיתית היא מערכת היחסים בין האנשים על פי העיקרון "קח ותן". כמו שכתוב, "לכו ותתפרנסו זה מזה". אם בונים כלכלה נכונה ואמיתית, אז בחיבור עם האחרים, בהשפעה להם וקבלה מהם, אני אגלה את הבורא, את העולם העליון.

במובן הזה, חכמת הקבלה גם יכולה להיקרא "כלכלה", הרי היא מסבירה איך לקבל בצורה נכונה, איך להרוויח בגדול ולמלא את ה"כלים", הרצונות לקבל, ולהשפיע בצורה אופטימלית, למנוע בביטחון את כל הנזקים, את האובדן של הקשר, של המילוי, ובאופן כללי, כל דבר. לסיכומו של דבר, הכלכלה האופטימלית היא חכמת הקבלה.

עם זאת, לסוחרים אין שום מושג על הטבע ותוכניותיו, על איך מתפתחים הרצונות האנושיים והיחסים בין אנשים. הם פשוט החליטו ליצור מנגנון מסוים ולכפות אותו על אחרים, כדי שהם יעבדו והסוחרים יתעשרו. נניח, שאני מייצר עטים, ולא אכפת לי אם מישהו זקוק להם. על ידי כל מיני תחבולות אני משכנע את האנשים לקנות אותם, ובכך לגרום לי הנאה במונחים של כסף.

עם זאת, הסוחרים אינם לוקחים בחשבון את הגורמים המרכזיים. הרי, הרצונות של האנשים משתנים, התנאים משתנים – ולקונים כבר נמאס.

בנוסף, לא משנה כמה אתה מנסה לבלום את ההתפתחות הטבעית של הטכנולוגיה, אתה לא יכול לעצור אותה. היום הצמרת מנסה להנות משני העולמות: מצד אחד, הם רוצים שהייצור יהיה באמצעות מכונות, ומצד שני, זה משאיר את האנשים ללא עבודה וללא כסף, וזה אומר שהם לא יוכלו לקנות את המוצרים.

תחליטו מה אתם רוצים. אם אתם רוצים שהאנשים ימשיכו לקנות, תנו להם כסף. אבל אתם לא יכולים לתת להם כסף, כי הם פוטרו והוחלפו על ידי מכונות.

מחוסרי הבנה של התהליכים האלה ונטולי חזון גלובלי, אנו מגיעים להכרת הרע. ולכן, היום אנחנו צריכים להבין את המערכת שמקשרת אותנו יחד. רק אז אנחנו נוכל לספק זה את זה בצורה נכונה ובטוחה, כך שכולם ירגישו טוב. הרי, בסופו של דבר, מה שהאדם צריך, זה תענוג.

מכאן השאלה, האם המנגנונים שבנינו יכולים לספק לנו הנאה? הרי, כל דבר במנגנונים האלה הוא מלאכותי, מזויף. ולכן, לנתונים המהוללים של הבורסות אין שום יסוד. כל זה הוא משחק אחד גדול של סוחרים. גם למשברים כלכליים הם יכולים לגרום במכוון.

אבל יש תופעות שהסוחרים לא תכננו. כי הם כל כך מבולבלים ואינם מתואמים זה עם זה, שיש דברים שקורים בבת אחת ומגלים לנו את הפגמים במערכת.

העניין הוא אפילו לא בניתוק מהמציאות – הרי, לכל העסק הזה מלכתחילה לא היה בסיס אמיתי, משום שהוא לא עמד בקנה אחד עם הטבע. וכבר אי אפשר לקרוא לזה קפיטליזם.

שאלה: הם כאילו יצרו סוג של מציאות וירטואלית, שבה ניתן באופן מלאכותי לכפות אופטימיות, ולהכניס בין היתר קצת פסימיות כדי שהתמונה תיראה אמיתית יותר. כתוצאה מכך, המדדים עולים ללא כל צורך בבסיס אמיתי. האופטימיות עצמה היא בהחלט מספקת…

תשובה: נכון. זהו המשחק שהם מנהלים לפי האינטרסים שלהם. וכך קורה בכל התחומים, כולל בפוליטיקה: העליונים מושכים בחוטים, והם בעצמם מונעים על ידי הבורא.

שאלה: נראה שהיום האגו נהיה כל כך מתוחכם, שמצליח להפיק תועלת מכל מצב. באותה היעילות הוא מנצל גם עליות, וגם משברים. האם יהיה לזה סוף?

תשובה: זה יעצור כאשר אנחנו נוכל להעביר לאנשים את שיטת הערבות, והם יבינו שאין להם ברירה. אז תתגלה חוסר התקווה.

גם היום כבר ברור לכולם, שנתוני הבורסה לא אומרים שום דבר. גרוע מכך, אם לקחת בחשבון את המצב הכללי והעלייה במספר המובטלים, ה"בועה" של הבורסה יכולה ליצור פיצוץ שהכלכלה האמיתית אינה מסוגלת ליצור. הרי, האנשים שנשארו ללא עבודה, זהו דבר מסוכן מאוד …

את העלייה הנוכחית בשוק המניות ניתן לגרור עוד יותר זמן. יתר על כן, מנקודת מבט רוחנית אני רואה את הדבר כחיובי. תן להם למשוך, כי זה עוזר לנו להתקדם לתיקון בקצב שלנו.

באופן כללי, כל מה שקורה בצורה חד משמעית אומר לי דבר אחד – אנחנו חייבים להזדרז. נתנו לנו עוד קצת זמן להתכונן להפצה של שיטת התיקון האמיתית בעולם. ואנחנו צריכים להשתדל להיות מוכנים בהקדם האפשרי. הכול מסתדר כדי שאנחנו נוכל להתקדם ולהכין את עצמינו. אבל ברגע אחד חלון ההזדמנויות הזה יכול להיסגר.

מתוך השיעור על "הקדמה לספר הזוהר", 07.03.2013

ידיעות קודמות בנושא:
משק תחרותי או איזון אינטגרלי?
המשבר הכלכלי כשער לעולם החדש
אדונֵי העולם

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/AVfdf

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest