חושים קבוצתיים

ההתקדמות שלנו בעולם המודרני שונה ממה שהיה קודם, בכך שכבר אין צורך להיאבק על מזון, קורת גג, שירותי בריאות וכדומה. כבר ארגנו לעצמנו את התנאים ההכרחיים לקיום הגשמי. לכן המכות יבואו כבר מתוך הקשר הלא נכון בינינו, מחלוקות בחברה ובעם.

החוסר כבר לא יהיה גשמי בעיקרו, זאת לא תהיה תחושת רעב או אי-נוחות, אלא תחושה מכבידה של ריקנות בחיים, שאותה האנשים ישתדלו לדכא על ידי סמים ואלכוהול. החיים יסתובבו לכיוון אחר לגמרי אם לא נתחיל בחינוך והשכלה נכונים.

הבעיה היא שאדם לא רואה מטרה לפניו.

שאלה: אילו מטרות יהיו לפנינו בעולם החדש?

תשובתי: בכדי לראותן, יש צורך בחושים חדשים – "קבוצתיים". החוש הזה מתגלה כתוצאה מקשר בין אנשים. אנחנו נכנסים לשלב התפתחות כזה שלא נוכל לראות לפנינו שום מטרה ראויה אם לא נצטייד בחושים קבוצתיים, חברתיים.

אני צריך להתבונן לא דרך העיניים שלי, אלא דרך העיניים של הקבוצה, לשמוע לא באוזניים שלי, אלא באוזניים של הקבוצה. צריכה להיווצר דמות של אדם אחד המורכב מהמון אנשים המשתוקקים להתחבר יחד למשהו אחד שלם. דרך הדמות הכללית הזאת אני מתחיל לראות את החיים, את המטרות שלהם ואת האמצעים להשיג אותן. הכול רק דרך החוש הכללי הזה.

שאלה: האם יישארו לי מטרות אישיות כלשהן?

תשובתי: המטרות האישיות יישארו רק במקרה שהן נכללות במטרות הקבוצה. אני לא יכול לממש אותן בנפרד מהאחרים. מטרה אישית יכולה להתקיים רק בתוך הקבוצה ולהיות מושגת באמצעות השתתפות הקבוצה.

שאלה: אבל הקבוצה מורכבת מבודדים?

תשובתי: אנשים בודדים נעלמים בתוך הקבוצה שיש לה מטרה משותפת. ברור שכל אחד ידאג למה שנחוץ לו לקיום: לביתו, למשפחתו. אך אם מדובר על מטרת החיים שאליה משתוקקת נשמתו ומכוונות כל מחשבותיו, שאיפותיו וכמיהותיו, אז המטרה תהיה בתוך הקבוצה.

הרי דרך הקבוצה אדם ישיג חיים במימד גבוה יותר. הוא יתחיל להפריד בין החיים המורגשים דרך הגוף הגשמי והחיים המורגשים דרך החיבור עם האחרים, כלומר דרך הנשמה. אלה חיים אחרים לגמרי, בדרגה אחרת לחלוטין של קיום, במטרות, השגות וכוחות אחרים.

בדומה לחתול שלא מסוגל להבין את האדם, כך גם אנחנו לא מסוגלים כעת להבין את הדמות המשותפת הזו שאותה נבנה כולנו יחד כאשר נתחבר בצורה נכונה.

מתוך התוכנית "חיים חדשים", שיחה מס' 364, 29.04.2014

ידיעות קודמות בנושא:
להעביר את התיבה דרך מי המבול
המנגנון של השׂכל הקולקטיבי
"אנחנו" זה איבר חישה חדש

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/lubPp

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest