דף הבית / אהבה / חוק האהבה

חוק האהבה

photo_rav_gh70_037.gif מתוך שיעור הקבלה היומי 22.3.09

לשיעור מלא: audio.gifאודיאו | video.gifוידיאו

חוק האהבה וחוק המשיכה הם אותו חוק. רק שחוק הפועל בדרגה הגשמית, הפיזית נקרא "חוק המשיכה", שלפיו בחשמל נמשך פלוס למינוס, במגנט צפון לדרום, בלחצים מלא לריק, וחום לקור בטמפרטורות. וגם לכדור הארץ יש כוח מושך וכוח דוחה. וכך בכל דבר. בדרגת החי הדברים יותר מבוררים, כי יש שם הרבה יותר פרטים, שאנחנו לא תמיד מבינים אותם, לא תמיד אנחנו מבינים מה קורה בטבע.
בטבע קיים רק חוק אחד, חוק האהבה, אבל בעולם שלנו קיימת אהבה עצמית. אך קיים גם דבר הפוך מאהבה עצמית, דבר מאוד ריאלי שאפשר להבין שהוא קיים, אבל לקיים אותו אי אפשר, וזה אהבת הזולת. מה זאת אהבת הזולת? גם בעולם הזה אנחנו דורשים שזה יתקיים, אנחנו רק מבינים שזה לא יכול לקרות.
כמו אישה שדורשת מבעלה שיבין וירגיש אותה, שימלא את רצונותיה, היא דורשת ממנו בעצם את אהבת הזולת! אז הדבר הזה קיים, הוא רק לא בר קיימא.
וכך גם אנחנו בתת ההכרה, רוצים כל הזמן שיבינו אותנו, שירגישו אותנו, שישתתפו איתנו לפחות במשהו ברצונותינו והרגשותינו. אנחנו למעשה רוצים מהשֵני את אהבת הזולת, אבל רק כלפַּי ולא ממני כלפי הזולת! הייתי רוצה שכל העולם יתייחס אלי כך, אבל אני לא יכול לחייב אותם, אם הייתי יכול, ודאי שהייתי מחייב.
כל הקושי להסביר שאהבת הזולת כדאית הוא בגלל שאין שכר לכך. אם הייתי יודע שאני יוצא מעצמי לאהבת הזולת, ואני באמת רוצה להתנתק מעצמי ולהרגיש אותו, ולמלא אותו, ולא את עצמי בכלל, גם אז הייתי חייב מילוי. אהבה כזו של אמא כלפי תינוק, כנראה שקיימת מצד הטבע, אבל דבר זה יכול להתקיים כלפי הזולת, רק אם יהיה שכר, מילוי ממש, כלומר אני צריך שזה ימלא אותי יותר מַמה שֵממלא אותו. ובלי זה אנחנו לא מסוגלים לעבוד!
והבורא לא דורש מאיתנו להיות מעל הטבע. הוא רק רוצה שהשכר שנקבל, יהיה שכר שמורגש גם מחוצה לנו. שהשכר יהיה הוא, שנהיה כמוהו, שנרגיש את השכר מחוץ לרצון לקבל שלנו. אבל שכר גדול מאוד, כמו שכתוב "שכרו הרבה מאוד, על פי פועלו".

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/w2K99

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest