חופש מלא!

"ויאמר לי עבדי אתה… שהוא סוד קו שמאל ובחינת מלכות. ישראל… שהוא סוד קו ימין ובחינת ז"א. וכאשר הם בכלל אחד כתוב, אשר בך אתפאר".

(ספר זוהר, פרשת "בהר", פ"ה).

שני הקווים, שמאל (מדרגת עבד, מלכות) וימין (מדרגת בן, ישראל), צריכים להתאחד ולהתפאר, כלומר להתגלות.

מצד אחד, אנחנו צריכים להיכנע ולהשתעבד להנהגה העליונה לגמרי. וודאי שאפשר לומר שהוא גם כך שולט עלינו, אנחנו לגמרי משועבדים לו ולא יכולים לעשות בלעדיו שום תנועה. אבל זוהי תכונה של עבד רע.

קו שמאל צריך להיות נאמן לאדונו: "אני רוצה להיות העבד שלו. באותם הרצונות שעליהם אין לי שליטה, אני רוצה שדווקא הוא ישלוט בתוכי". בזה אני חופשי, החופש שלי הוא בבחירה, האם להישאר תחת שליטת האדון או לעזוב אותו וללכת. אני בוחר את שליטתו, מפני שאני לא יכול להרגיש את עצמי יותר חופשי אלא רק תחת הנהגתו.

ואחר כך, כשאני עולה יותר גבוה, ממדרגת העבד למדרגת הבן. ההבדל בין עבד לבן הוא שאני מבצע את כל מה שרוצה אבא שלי, ולא האדון. עכשיו אני רוצה לבצע את כל הפעולות שלו באופן הכרתי, אפילו אם הוא לא היה מאלץ אותי לזה, ואפילו אם הוא לא היה יודע על זה. כאן אני כבר עובד ללא קשר איתו, בדומה לו.

שני המצבים הללו צריכים להיות מורגשים בצורה ברורה על ידי האדם, ואז ביניהם מופיע מצב שלישי, קו אמצעי, כשאני גם לא עבד וגם לא בן. קו אמצעי אינו קיים בטבע, הוא נוצר ומופיע בחיבור בין הקווים ימין ושמאל ונותן לאדם הרגשה של חופש מלא. אני נמצא כמו בחלל ללא אוויר, לא פועל ומשפיע עליי התנאי הראשון של העבד, ולא התנאי השני של הבן. אני יכול לגמרי להתנתק מכל קשר עם הבורא ולהיות עצמאי בכל הפעולות, הרצונות והמחשבות שלי. חופש מלא!

ובזה מסתכמת מחשבת הבריאה: להביא את האדם להרגשת החופש, שהתוצאה של זה היא לבחור דווקא באותו המצב שבו נמצא הבורא, ולהשתוקק אליו. אם אני בעצמי משתוקק לזה ב-10%, ב-15%, ב-20% בכך שאני יוצר בהדרגה מעצמי בדיוק את אותה הדמות, את אותו ההעתק, אז במידה הזאת אני נקרא אדם.

בקו האמצעי אני מתנתק מהבורא, אחרת לא תהיה לי שום בחירה חופשית. וזו אינה אשליה של חופש, אני צריך להרגיש שאני חופשי לגמרי. מה גם שההרגשה הזאת היא על רקע "קקופוניה" (שילוב של צלילים שעולים זה על זה ללא סדר) של כל מיני רצונות, דחפים ופיתויים אגואיסטיים. באדם מתחילה לעלות הגאווה, הקנאה, הרצון לעשות כל מה שבא לו להיות אדון של היקום.

תתאר לעצמך שאתה שוקע במים, ועל פני המים פתאום במקום מים צלולים עולה מהקרקעית עכירות, וכל זה שלך: תנודות של מחשבות ורצונות אגואיסטיים. דווקא על הרקע הזה אתה מתחיל לבנות מעצמך אדם חופשי.

מתוך תוכנית הטלוויזיה "סודות הספר הנצחי", 18.6.2014.

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/doSFR

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest