חולשות חזקות

laitman_2008-12-07_6476.jpg

בדרך הרוחנית קיימות שתי הפרעות רציניות ביותר, שתי שאלות שנשאלו עוד על ידי פרעה.

1. "מי ה' אשר אשמע בקולו". במילים אחרות, מה כל כך חשוב מסתתר בתכונת ההשפעה, כדי שאני אתכופף בפניה? פעולת הנגד הזאת של הטבע שלנו למעשה מהווה עזרה, כדי שבהתגברותנו עליה, אנחנו נעלה בעינינו את חשיבות ההשפעה על פני הקבלה. האגואיזם הגדל כל הזמן דוחה את חשיבות ההשפעה ואנחנו כל פעם חייבים לחזק את הקשר עם הקבוצה, כדי שתחת השפעתה שוב נשתוקק ליישׂום תכונת ההשפעה בתוכנו.

2. "מה העבודה הזאת לכם". האגואיזם מראה לנו, שאנחנו חלשים ואיננו מסוגלים להשׂיג את הרצוי. "איזו שייכות יש לך לזה? אפילו שהמטרה נפלאה, אך מי אתה בכלל שתלך אליה?". כששתי החולשות האלה משתלטות עלינו, אנחנו צריכים להבין שאיננו יכולים לצאת מהמאסר לבדנו, ביחידות. הסיכוי היחיד הוא, שיבואו חברים ויצילו אותנו. נמצא כוחות להתקדמות רק בקבוצה, בקשר שבינינו. שם אני מגלה את הטבע שלי ורואה שחסרה תכונת ההשפעה. אז מתעורר בי המתח בין שני הקטבים: מצד אחד חשיבות ההשפעה, ומהצד השני השפלות העצמית. ואת שני הגורמים האלה אני רוכש הודות לסביבה.

כעת הכול מסודר בצורה נכונה: אני שפל, המטרה נעלה וחשובה, וקיימת אצלי האפשרות להשׂיג אותה. כאן מופיעה הרגשת הביטחון שנקראת אצלנו הערבות. כי הרי אני יודע שדרך הקבוצה אני אקבל את כל הכוחות הנחוצים. מאיפה לי לדעת את זה? – העניין הוא שהסביבה הנכונה זה מבנה שנברא על ידי הבורא וחדורה בו התכונה שלו. ולכן, אם אנחנו מותחים בינינו חוטים של אהבה, אז בינינו שולטת ההשפעה.

יוצא, שבאופן מעשׂי אני משתמש לא בכוח הקבוצה, אלא בתכונת ההשפעה המסתתרת בקשר ההדדי שלנו. היא אינה שייכת לאף אחד בנפרד, זהו כוח הבורא המתגלה בינינו. והוא זה שמבצע את העבודה. לכן ליבו של פרעה הוא ביידים של הבורא. פרעה זהו כוח הקבלה, שנברא על ידי הבורא כדי שדווקא מעליו אנחנו נבנה את צורת ההשפעה.

מתוך שיעור על מאמרו של הרב"ש, 19.10.2010

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/GZxfc

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest