חג פורים

שאלה: מה הייחודיות של חג פורים השנה?

תשובתי: הייחודיות של חג פורים היא שהיום בעולם, כמו בתאטרון, המסך עולה ומתגלה הצגה עם מוזיקה, וכל הדמויות על המסך. בעצם, את המלך ואת המלכה אסתר בינתיים לא רואים אבל הדמויות הראשיות, הרשע והצדיק כבר מתחילות להתגלות.

למעשה, בשנים הקודמות המסך הורד ואילו השנה העולם כבר הגיע למצב שניתן להתחיל להשתתף בהצגה. זה החל מבחירת הנשיא טראמפ, מפני שעם עלייתו לשלטון ארה"ב נכנסה לשלב חדש. יהודי ארה"ב מעולם לא היו מפורדים בצורה כל כך קוטבית, עד שהגיעו לכזו שנאה אחד כלפי השני שאפילו משפחות מתפרקות וקרובי משפחה לא נפגשים ביניהם. דווקא אירוע כזה מצביע על כך שאנחנו נמצאים עכשיו בתחילתו של "פורים".

וכמו במגילה, כאשר היהודים מפורדים, מפוזרים בין כולם והכי חשוב שונאים זה את זה, אפשר להשמיד אותם אחד אחד, זה מה ש"המן" רוצה לעשות. והמלך מסכים איתו. כאשר המצב יחמיר, יכול להיות שהיהודים לבסוף יבינו שהם נמצאים במצב די קריטי. המן מתחיל בהכנה, בונה את מתקן התלייה עבור הנציג של היהודים, מרדכי. היהודים מוצאים את עצמם תחת איום של השמדה, קוראים להם להינצל, ולהינצל אפשר רק בעזרת חיבור ואיחוד, כי כאשר היהודים מתחברים ומתאחדים, הם מושכים את האור העליון, את הכוח המיוחד שמחבר אותם והורג את כל אויביהם. בוודאי, שלא מדובר על השמדה פיזית, מפני שהיא לא פותרת שום דבר, אלא על ניצחון רוחני.

לכן, דווקא השנה אנחנו לומדים על חג פורים ו"מגילת אסתר", כי ההצגה הזאת משוחקת בצורה ברורה היום בעולם שלנו. אנחנו יכולים להשתתף בה באופן פעיל ולשחק אותה בהצלחה, ואנחנו יכולים גם לעשות רק חזרה קטנה ולחכות לזמנים קשים ומורכבים יותר. אבל עדיף שלא. תלוי בנו כיצד זה יתרחש. עדיף לסיים עם כל זה היום ולתקן כך שכל אומות העולם יהיו מרוצים מהעבודה שלנו ויגיעו לאיחוד כולל, אז יישפך עליהם חסד עליון והעולם יגיע לרגיעה ואיזון.

מתוך תכנית הטלוויזיה "חדשות עם מיכאל לייטמן", 8.3.2017

 

 

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/v9wYg

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest