דף הבית / המשבר ופתרונו / זווית נפילה

זווית נפילה

דעה (מ. חָזִין, כלכלן): "משבר" – המילה הזאת מאבדת את משמעותה המקורית. למעשה, משבר, זה שינוי שמורגש באיכות החיים, דירה נורמלית, מכונית, ביגוד, מוצרי חשמל, סטנדרט של מעמד הביניים.

הבעיה היא בזה, שחברת הרווחה של מעמד הביניים נתקלת בבעיה שנקראת "אשראי המוני". היום ההוצאות של אדם ממוצע במדינות המפותחות גדול ב- 25% מאשר ההכנסה הריאלית שלו. האיזון מושג על ידי ירידה ברמת ההכנסות של מעמד הביניים. הצריכה צריכה להגיע לנקודת איזון חדשה, כאשר ההוצאות של הצרכן ההמוני ירדו ב- 50% ביחס לרמה הנוכחית. כלומר ירדו פי שניים. כל העולם, העומד על מעמד הביניים, מחכה להיעלמות הכואבת של מעמד הביניים, וזה יהיה המשבר האמיתי.

הם ייהפכו לעניים, וכתוצאה מזה, תהיה גדילה בצריכת הסמים, ירידה בשיעור הילודה, רמה תרבותית נמוכה יותר. לכן המשבר האמיתי, הוא לא כלכלי, אלא חברתי.

תגובתי: כאשר אנחנו פונים היום למעמד הביניים, אנחנו נתקלים בחוסר הבנה וזלזול מוחלטים כלפי הרעיונות שלנו על חינוך מחדש של החברה והאדם. כי הם עדיין אינם מרגישים שום איום, ובקוצר הראיה שלהם, ודאי שאינם רוצים להשתתף בשינוי עצמי ושינוי החברה.

אולם המכה תבוא, ואנחנו צריכים להתכונן לנכונות שלהם להתקרבות אלינו. ובינתיים אנחנו צריכים לעבוד עם החלק של החברה שהוא נמוך ממעמד הביניים, שכבר ממילא נמצא בהרגשת המשבר וחוסר המוצא.

ידיעות קודמות בנושא:
מיכאל חזין: תיאוריית המשבר המקוצרת
הדור האחרון של "מעמד הביניים"
חוסר השוויון בולם את ההתאוששות

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/x9neG

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest