התנאי לשגשוגך

בעל הסולם

בעל הסולם כותב במאמר "השלום" שההתנגדות האגואיסטית בין בני אדם והעמים תיעלם מן העולם רק על ידי הכוח העליון, הטבע, במידה ונרצה להתאחד עימו. כך נקבע כבר במחשבת הבריאה. אם נשתוקק למטרת הדבקות בבורא, ימחה זכר הקנאה, הגאווה והשנאה מתוכנו, ואז נתלכד כולנו ללב אחד, המלא בידיעת הבורא.

בעל הסולם מתוך מאמר "השלום" – "חיוב הזהירות בחוקי הטבע"

"כיון שהשגחת הבריאה נמשכת מהבורא יתברך, שבלי ספק יש לו מטרה בפעולתו, כי אין לך פועל בלי תכלית, נמצא שכך העובר על חוק מחוקי הטבע אשר הטביע לנו, הרי הוא מקלקל את המטרה התכליתית. כי המטרה נבנית בלי ספק על כל חוקי הטבע ביחד אחד לא נעדר,… ונמצא אשר המקלקל חוק אחד הרי קלקולו פוגע ומזיק במטרת התכלית אשר הציב השי"ת, ולכן יענישהו הטבע." (יענישהו הבורא דרך הטבע).

בעל הסולם מתוך המאמר "השלום בעולם" – "שלום ציבור מסוים ושלום העולם כולו"

"ואל תתמה, מה שאני מערבב יחד את שלומו של ציבור אחד, עם שלום העולם כולו, כי באמת כבר באנו לידי מדרגה כזו , שכל העולם נחשבים רק לציבור אחד, ולחברה אחת, כלומר, שכל יחיד בעולם, מתוך שיונק לשד חייו והספקתו מכל בני העולם כולו – נעשה בזה משועבד, לשרת ולדאוג לטובת העולם כולו."

"ועל כן בדורנו זה כשכל יחיד מסתייע באושר החיים שלו, מכל מדינות העולם, הנה הכרח הוא, שהיחיד נעשה בשיעור הזה משועבד לכל העולם כולו, כמו הגלגל בתוך המכונה. ולפיכך אין להעלות על הדעת את האפשרות לעשות סדרים טובים ומאושרים בדרכי שלום במדינה אחת, כאשר לא יהיה כן בכל מדינות העולם, וכן להיפך. כי טובתו ורעתו של כל יחיד ויחיד בעולם תלוי ומדוד במדת טובת היחידים שבכל העולם כולו."

במאמר החירות כותב בעל הסולם כי, עניין האחדות החברתית עשוי להיות המקור לכל האושר ולכל ההצלחה. והריחוק בין בני האדם עשוי להיות המקור לכל הפורענות והמקרים הרעים. ולכן כל האושר וההצלחה תלויים בליכוד ובאחדות החברה העולמית.

הערה: המאמרים "השלום", "השלום בעולם" ו"החרות" נכתבו ע"י בעל הסולם בין השנים 1924-1927.

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/Ds3GC

One comment

  1. אז איך אפשר לחבור למי שלא לומד בחוכמת הקבלה? מתוך שאין במקום אחר את כל חוקי הטבע מלבד בחכמת הקבלה ,יוצא שאיננו יכולים להתאחד עם כל הנשמות כנידרש ,בלתי אם ילמדו באותה החוכמה.

    אכן רק הבורא מסוגל לגרום לנס שכזה…בינתיים וודאי עוד נכונו לנו מלחמות רבות, אך מה נידרש מאיתנו בינתיים ?האם עלינו להיתקרב ככל האפשר לכל אלה שעוד לא גילו החוכמה? המחיר הוא בילבול ועירבוב בין רצונותינו לרצונותיהם, או לרחוק מהם ולדבוק רק זה בזה, ואז לא נוכל לקרבם אלינו ?או שהם אמורים להגיע לבד, כפי שהגענו אנחנו?

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest