דף הבית / חינוך, ילדים / ה"שתקנים" וה"דברנים"

ה"שתקנים" וה"דברנים"

Laitman_2011-05-05_2823_us.jpg

שאלה: יש סוג של בני אדם, שלהם אני קורא "שתקנים". הם כל הזמן שותקים בתהליך שיתוף הפעולה ההדדי שלנו בשיעורים, ואחר כך ברגע מסוים הם פתאום עוזבים, ולאחר מכן חוזרים. אבל בכל זאת, מה לעשות איתם?

תשובתי: הם יהיו חייבים להשתתף באופן פעיל בלימודים של החינוך האינטגרלי, מפני שצריכים ללמוד באופן פרונטאלי את ההיסטוריה של ההתפתחות האגואיסטית, את הפסיכולוגיה של ההתנהגות במשפחה, בחברה וכולי, וכל זה על פי היסודות הקבליים.

בעיקרון, לחברים שלנו קיים הידע הזה. הם צריכים פשוט לסדר ולארגן את כל זה לחבילה אחת. זה בכלל לא יהיה קורס מסובך וארוך.

אבל במקביל הם צריכים לעבור קורס חינוך, שבו הם יערכו ביניהם דיונים, יערכו משפטים, כל מיני משׂחקים מיוחדים. ובהם כל "שתקן" יצטרך להשתתף בשווה עם האחרים, בכך שיתחיל דווקא בתקשורת מילולית ואחר כך גם פנימית. כך שכבר לא תהיה להם אפשרות להתחמק. יחד עם זה, ישנם אנשים שהם באמת שתקנים, אבל הם קולטים בצורה נפלאה את החומר יחד עם כולם ומרגישים הרבה דברים, ואילו ההתנהגות שלהם – יש בה מעין צניעות מבחינת ההבעה החיצונית.

צריך לקחת בחשבון שרמת ההתפתחות שאותה אנחנו צריכים עכשיו להשׂיג, כוללת השתתפות חופשית של האדם בתהליך התפתחות אישי פנימי ואסור כאן לגלות כפייה.

אם אנחנו משׂחקים, אז לאט לאט מכניסים אדם "שתקן" כזה לתוך המשׂחק. כמובן, ישנם כאלה שמשתוקקים קדימה: "אני, אני, אני!". וישנם כאלה שיושבים, וכמה שלא תמשוך אותו, הוא מתנגד ובשום פנים ואופן לא רוצה לצאת ולקחת על עצמו תפקיד פעיל. צריך לקחת בחשבון את התכונות הטבעיות, ההתחלתיות, המקוריות, האנושיות האלה ולהבין את האדם, להיות סלחני כלפיו. איני סבור שצריך לתקן את זה. צריך פשוט להשתמש באדם כזה בעבודות אחרות.

מתוך שיחה מס' 14 על החינוך האינטגרלי, 18.12.2011

ידיעות קודמות בנושא:
לא מהעולם הזה
קבוצה היא מגבר הופך
שותפות וביטוי עצמי

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/NJBf4

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest