דף הבית / קבלה לעם / התפתחות רוחנית / השפעה וירטואלית

השפעה וירטואלית

שאלה: מה מחייב את האדם לצאת ממצב של "בינה", "חפץ חסד"?

תשובתי: אנחנו אף פעם לא יוצאים ממצב של "בינה", "חפץ חסד", אלא רק מוסיפים אליו. ברוחניות לא מאבדים שום מצבים, אלא תמיד רק עולים במדרגות יותר ויותר למעלה. אם אני אשאיר את המצב של "חפץ חסד", "להשפיע על מנת להשפיע", אז אני אפול לתוך הכוונה "על מנת לקבל" לעצמי. "להשפיע על מנת להשפיע", זו הדרגה המינימאלית שבה אני חייב להיות.

מעליה אני בונה מצב יותר ויותר גבוה של "חפץ חסד", עם עביות יותר ויותר גדולה, עד למצב של "להשפיע על מנת להשפיע" אין סופי. ועל המצב הזה של "חפץ חסד", שבו אני לא צריך כלום לעצמי, ואני מאושר מזה שאני חי ביער, ולא דואג לכלום ואפילו חולצה אין לי, אני מתחיל להלביש השפעה נוספת.

במצב של "חפץ חסד" אני לא משפיע שום דבר. זה נקרא "להשפיע על מנת להשפיע", אבל אין לי להשפיע. אני כביכול משפיע בכך, שאני מוותר על האגו שלי. זה הופך אותי למשפיע. כאילו שאימא אומרת לילד: "תעשה טובה, תפסיק לקשקש". והוא לא מייצר שום דבר מועיל, לא נותן כלום לאחרים, רק מפסיק להשתולל. זה נקרא שהוא "עושה טובה" לאימא.

זהו מצב של "חפץ חסד", שמסמל, שאני מפסיק לשחק עם האגו שלי. אני לא רוצה אותו, אני רוצה להישאר עירום לחלוטין ולהתמסר לגמרי לאימא, בכך ששומע לה בכל. אני עדיין לא עושה מעשים טובים כפי שהיא מצפה ממני, אבל כבר הפסקתי לעשות רע, כמו שהיא ביקשה. זה נקרא "להשפיע על מנת להשפיע".

בעיקרון, אני לא נותן לה שום דבר חוץ מתענוג "וירטואלי". אני הפסקתי לקשקש, לשבור, לצעוק, להשתולל, ורק זה. זה נקרא, שאני הגעתי למצב של "חפץ חסד", שזה אפשרי רק על פני עביות מינימאלית של הרצון ועד לאין סוף.

אבל מעל זה אני כבר מתחיל "לקבל על מנת להשפיע", לעשות משהו לפי הרצון של אימא: לעזור לה בעבודות הבית. זה כבר למעלה מ"להשפיע על מנת להשפיע", זוהי השפעה ממשית.

מתוך שיעור על "תלמוד עשר הספירות", 07.04.2013

ידיעות קודמות בנושא:
"חפץ חסד"
קודם כל לומדים לא לגנוב מהבורא
למסור לילדים את המפתחות של החיים

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/jPMmf

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest