דף הבית / כלכלה / כסף / הרוסים מתרוששים, וזה מסוכן למדינה

הרוסים מתרוששים, וזה מסוכן למדינה

נתונים: "בתוך שנה, מספר אזרחי רוסיה שנמצאים מתחת לקו העוני גדל ב-2 מיליון. כ-15% מהאוכלוסייה חיים מתחת לקו העוני. המצב עלול להביא למחאות חברתיות, שכן אפילו שכר המינימום אינו מאפשר לאדם לספק את צרכיו הבסיסיים. והמחקרים מראים כי הכנסותיהם של 15% מאזרחי רוסיה אינן מגיעות אפילו לרמה הנמוכה הזאת!

מדוע הרוסים הופכים עניים? – כמות העניים במדינה עלתה בגלל מדיניות החסכנוּת שמעודד הממשל, וגם בגלל האינפלציה הגבוהה.

הקבוצה הראשונה של העניים: עובדי המדינה (מורים, רופאים, אנשי תרבות, מרצים באקדמיה). השנה לא הועלה שכרם ולא הייתה עלייה משמעותית בפנסיה. המדינה שומרת על התקציב לקראת החודשים האחרונים של תעמולת הבחירות. בסקטור הפרטי, בעלי עסקים רשאים להעלות את המשכורת על דעת עצמם, אך עקב הגידול הלא מספק של התעשייה, הם נאלצים לחסוך.

הקבוצה השנייה של העניים: משפחות חד-הוריות, משפחות שבהן הבעל נכה או מובטל, וגמלאים. הצד השני של הירידה בילודה הוא העלייה באחוז הזקנים באוכלוסייה. הקטגוריה הקשה ביותר של העניים היא לא הזקנים, אלא הילדים, משום שזה בלתי מציאותי בעליל לגדל ילד עם קצבה בגובה 120 רובל.

כל אחד שורד לבד. יחד עם גידול העוני, גדלים הפערים בחברה: הפער בין הכנסות העשירים (רווח מניירות ערך, מהשקעות, מחכירה) לבין הכנסות העניים. הפערים החברתיים הם דבר מסוכן בשל חוסר הניידות החברתית, כלומר, חוסר היכולת להצליח בחיים ולבנות קריירה בדרך חוקית. צעירים שבאו ממשפחות עניות אינם מסוגלים למצוא לעצמם מקום בחברה. המצב טעון ועלול להביא למחאות חברתיות. האינדיבידואליזם וחוסר האכפתיות מתגברים: כל אחד מתמודד לבד ומנצל את האחרים. החברה חווה משבר מוסרי.

מה המדינה יכולה לעשות? – על מנת לבלום את המגמות השליליות בחברה, המדינה צריכה להעלות מעל לקו העוני את כל מי שנמצא מתחתיו. העלאת המס על הנדל"ן, על רכישת דירה שנייה ועל קניות גדולות הייתה מצמצמת את חוסר השוויון בחברה, אך שום דבר מזה לא נעשה, כי השלטון מקדם את האינטרסים של העשירים. יש צורך לשנות את מערכת הרווחה של המדינה לטובת העניים. כיום עיקרון חלוקת הקצבאות במדינה הוא לא לפי רמת ההכנסה, אלא על בסיס שייכות לקבוצה מסוימת: נכים, ותיקים וכדומה. מערכת הרווחה חייבת לטפל בכל אחד בהתאם לרמת ההכנסה שלו. רק היא יכולה להקטין את כמות העניים".

ידיעות קודמות בנושא:
ברוסיה הולך להיות בלגאן
ʺדרושים 'זעזועים טקטוניים' במחשבהʺ
רוסיה נכנסת למשבר חדש

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/iYqxs

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest