דף הבית / חכמת הקבלה / מקורות ותקצירים / הרבה ספרים ומעט קוראים

הרבה ספרים ומעט קוראים

photo_rav_gh70_129.jpg

The New York Times: הוצאות לאור של ספרים, שסופרים משלמים להן כדי שיפרסמו את ספריהם (פרסום עצמי), משגשגות. לעומתן, הוצאות ספרים רגילות פושטות את הרגל. בעתיד הקרוב יהיו יותר סופרים המוציאים לאור ספרים מאשר אלו הקוראים אותם. הרי להדפיס ספר בימינו לא עולה הרבה כסף. מומחים מספרים, שמכל 1000 ספרים שיוצאים לאור, רק שני ספרים נקראים בפועל!

תגובתי: במאמר של בעל הסולם "עת לעשות" כתוב:

"ולפנים בישראל, בטרם שנתגלתה בעולם מלאכת הדפוס, לא היו בקרבנו ספרים מזויפים בענינים הנוגעים לנשמת היהדות, משום שכמעט לא היה בקרבנו מחבר בלתי אחראי על דבריו. וזאת מטעם פשוט, כי הנה אדם בלתי אחראי על פי רוב איננו מהמפורסמים.
לפיכך אם במקרה יצא אחד והעיז פניו לחבר חיבור כזה, הרי לא היה כדאי לשום מעתיק להעתיק את ספרו, כי לא ישלמו לו שכר טרחתו, אשר עלה כרגיל סכום חשוב. ונמצא שהיה משפטו חרוץ מאליו להאבד מתוך הקהל.
אולם מעת שמלאכת הדפוס נתפשטה בעולם, ואין המחברים צריכים יותר למעתיקים דבריהם, ונתמעט המחיר הגבוה של הספר, הנה עם זה הוכן הדרך גם למחברים בלתי אחראים למעשיהם, לעשות ספרים ככל אוות נפשם לפרנסה ולכבוד וכדומה. ואת עצם מעשה ידיהם אינם מביאים בחשבון, ולפועל ידיהם לא יביטו כלל.ומהעת ההיא התחילו להתרבות הספרים גם מן הסוג האמור לעיל, אשר בלי שום לימוד וקבלה פה אל פה מרב מוסמך לכך, ואפילו בחסרון ידיעה בכל אותם הספרים הקדמונים, שיש להם שייכות לסוג הזה, הולכים מחבריהם ומוציאים סברות מדמם ובשרם עצמם ומכל בוקי סריקי, ותולים הדברים ברומו של עולם, לצייר בזה נשמת האומה וכל אוצרה הכביר. וככסילים לא ידעו להזהר, גם אין להם דרך לידע זאת , אשר מביאים לדורות דעות משובשות, ובתמורת תאוותיהם הקטנטנות חוטאים ומחטיאים את הרבים לדורות." ('קבלה למתחיל' עמוד 9).

שיעור על פי המאמר "מסתכל בספר מחדש" (שמעתי, רלה)
ספר סופר סיפור

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/5fJIX

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest