דף הבית / כלכלה / הפתרון 73 – חסכונות והשקעות

הפתרון 73 – חסכונות והשקעות

התלות והקשר המתגבר בעולם גורמים לאי ודאות כלכלית ולמשבר בכלכלה. מה מאפיין את התלות ההדדית ואיך היא קשורה לכיס שלנו? (הרב ד"ר מיכאל לייטמן בשיחה עם הצוות הכלכלי על כדאיות החיסכון בימינו)

תוכנית הטלוויזיה "הפתרון" בנושא "חסכונות והשקעות".

לצפייה/האזנה: | MP3 אודיו | MP4 וידאו |

להורדה: | MP3 אודיו | MP4 וידאו |

תקציר השיחה:

אנחנו עברנו את שלב התפתחות העולם שכולנו התפתחנו באבולוציה שלנו. באלפיים שנה האחרונות התפתחנו במדע, בכלכלה, בחברה, עד שהגענו לפני כ- 300-400 שנה להתפתחות הטכנולוגית, לכלכלה המודרנית.

אבל בזמן האחרון התחלנו את התפתחות הקשר בין בני אדם, בין מדינות, בין עמים ובין ממשלות. העולם נעשה עגול, הכלכלה נעשתה גלובלית, יש קשר בין הכלכלות בעולם, בכל העולם, ולא חשוב איזה מדינות ואיזה סדר חברתי יש בכל מדינה, כולם בורגנים, כולם רוצים את אותו הדבר, לא חשוב מה שהם צועקים. אנחנו מבינים שהכלכלה זו אותה כלכלה.

אנחנו נעשים תלויים זה בזה, ובתלות ההדדית הזאת אנחנו לא יודעים לחיות. הכלכלה נכנסה לקשר סביב כדור הארץ, ואנחנו בקשר הזה לא משתתפים וזו הבעיה. אנחנו עדיין פועלים זה כנגד זה בצורה אגואיסטית, אישית. והעולם כבר מתנהג, מצד הטבע, בתוכנה אינטגרלית, שהכול קשור יחד. זו גישה אחרת.

צריכה להיות גם הגישה של בני האדם, זאת אומרת לימוד על זה, חינוך על זה. אנחנו צריכים להרגיש אנושות אחת.

הטבע כיוון אותנו והביא אותנו למצב כזה, ואנחנו לא כאלו. ולכן, זה לא משבר בכלכלה בלבד, זה משבר בתפיסת העולם, ביחס לחיים שלנו.

צריך להיות חיסכון ודאי, אבל הוא צריך להיות קשור לאנשים הפרטיים. חייבת להיות איזו מין חגורת ביטחון כללית, וחשבון כללי סביב כל העולם. אני מדבר על תכנית כללית אחת. על זה שאנחנו נמצאים במערכת אחת, במנגנון, כמשפחה אחת שיש בה תלות הדדית. אנחנו צריכים להתחיל לחקור את זה, ולחנך את עצמנו לזה.

תלות הדדית זה שאני רוצה להיות תלוי בך, ואני מבין שאני תלוי בך, שאנחנו קשורים יחד, אנחנו בזה מותאמים לחוק הטבע, שאני לא יכול אחרת. כי הטבע שאנחנו נמצאים בו מחייב אותנו, זו נקראת תלות הדדית. תלות הדדית בגלל שאנחנו נמצאים בטבע, שכולנו נמצאים קשורים בכל מיני קשרים, בכל מיני חוטים, ואי אפשר לחתוך אותם.

הטבע הביא אותנו להתפתחות מדור לדור, מפורמציה לפורמציה, לחברה שהיא כולה קשורה זה לזה. כמו שבעל הסולם כתב לפני מאה שנה, בתחילת המאה העשרים, שאנחנו עכשיו נעשינו כמשפחה אחת כולם, כל האנושות, משפחה אחת כולם.

תוכניות קודמות:
הפתרון 72 – תרבות הצריכה, חלק ב'
הפתרון 71 – תרבות הצריכה, חלק א'
הפתרון 70 – תקן הזהב, חלק ב'

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/i7DaX

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest