דף הבית / המשבר ופתרונו / הפתרון / הפתרון 72 – תרבות הצריכה, חלק ב'

הפתרון 72 – תרבות הצריכה, חלק ב'

תרבות הצריכה הינה מנגנון מלאכותי שלא קיים בטבע. מה יחליף את תרומת תרבות זו למדינה במעבר לכלכלה מאוזנת, מה תפקיד הסביבה והחברה ואיזה פיצוי וסיפוק חלופי ניתן להציע? (הרב ד"ר מיכאל לייטמן בשיחה עם חברי הצוות הכלכלי)

תוכנית הטלוויזיה "הפתרון" בנושא "תרבות הצריכה", חלק ב'.

לצפייה/האזנה: | MP3 אודיו | MP4 וידאו |

להורדה: | MP3 אודיו | MP4 וידאו |

תקציר השיחה:

צריכה להיות תוכנית ממשלתית בה אנחנו מלווים זוגות צעירים שיוכלו לעמוד על הרגליים, שתהיה להם דירה ורהיטים, שיהיה להם קן משפחתי חם. אנחנו כחברה מעוניינים שזה יקרה, זה דברים הכרחיים שאני לא מחייב ולא דוחף לתוך האדם, אלא הוא יודע שעכשיו יש לו חוב למדינה או לחברה והוא צריך לשלם נגיד 20% מהמשכורת, אבל עכשיו הוא מסודר. זו הלוואה הגיונית.

אנחנו יכולים לעשות מס לאומי. שאני משלם כמה אחוז מהמשכורת שלי, כדי שכל הזוגות הצעירים יוכלו מיום שהם הופכים למשפחות לקבל תמיכה. אני מבין שזה בריא למדינה, בריא לחברה האנושית, לא להכניס אותם לחובות שהם חייבים כבר לשנים קדימה.

זאת צריכה להיות דאגה לאומית, אנחנו צריכים לדאוג איך לסדר את העם בצורה נורמלית. לא שאיזשהו עשירון חושב איך הוא יכול לנענע את העם ולהוציא ממנו הכול עד טיפת הדם אחרונה. זו צריכה להיות דאגה אנושית.

יש להוריד הכול ב-50% ונראה שהכול מסתדר גם כן. היום רק מוסיפים ומוסיפים לחוב, מזהמים את את כל הקרקע ומוציאים מכדור הארץ כל האוצרות ושום דבר לא נשאר, ומה יהיה לך בסוף? כלום.

כלפי מעגל הצריכה – הכלכלנים לא מבינים בכלכלה, חושבים שאם לא נדחוף קדימה יהיה מוות, זה יעצור. זה לא נכון. לימדו אותם כך בגלל שאלה שרוצים שכך זה יהיה, לוחצים על האוניברסיטאות, לוחצים על הבנקים, לוחצים על חברות אשראי, על הביטוח ועל כל הדברים האלה, וכך זה קורה. אבל להגיד שבלי זה, המערכת לא תעבוד – אני לא מקבל את זה, זו הנחה שממנה איני מוכן לדבר.

תוריד חצי מהמצרכים שהם לא הכרחיים, תוריד מחירים על מצרכים שהם הכרחיים לגובה נורמלי. שלא אקנה בקבוק מים ב-7 שקלים, כאשר הבקבוק עולה שקל והמים עולים שקל (ואפילו הרבה פחות). תוריד את כל הדברים, שלא יהיה באמצע אלף ידיים ותראה כלכלה נורמלית.

הכלכלנים דוחפים את העולם למצב קריטי, הם נמצאים בשקר גדול, ורק כמה אנשים מיוחדים שם למעלה יודעים בשביל מה הם עושים זאת, כדי להחזיק את כל העולם במושכות, ושאר הכלכלנים עושים מה שקיבלו מהם.

אם תחשבו בצורה אחרת, תראו את הפתרון, אבל הפתרון צריך להיות פשוט. הצריכה חייבת לרדת לדברים רציונאליים. כל אדם מקבל מה שטוב לו, בריא לו, ממלא אותו, וזהו. לא צריך יותר, כך אנחנו בנויים. אז נהיה בהשלמה עם הטבע, בהרמוניה. היום, כך אומרים, אנחנו צריכים כבר שני כדורי ארץ כדי לספק את הצריכה שלנו.

השפעת הסביבה על האדם יכולה לספק לו את כל החסרונות. יש להשתמש בדעת הסביבה, והוא יהיה מסופק, הוא יהיה מרוצה, הוא יהיה מלא.

תוכניות קודמות:
הפתרון 71 – תרבות הצריכה, חלק א'
הפתרון 70 – תקן הזהב, חלק ב'
הפתרון 69 – תקן הזהב, חלק א'

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/5EAVB

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest