דף הבית / חינוך, ילדים / הפחד המרוֹמֵם

הפחד המרוֹמֵם

שאלה: דווקא בקרב אנשים מבוגרים מתגלה בצורה חדה יותר הפחד שנוצר בכל סוג של קבוצה: מה אם לא אספיק להשיג את הרגשת הנצחיות והשלמות? איך אפשר לברר את הפחד הזה ולהתמודד איתו?

תשובתי: צריך להציב בפניהם משימות מאוד קונקרטיות, בניגוד למשימות ארוכות-הטווח שאנחנו מציבים לצעירים.  כשמדובר במבוגרים, יש להציב מטרות מוגדרות שניתנות להשגה מהר מאוד. במקביל לכך צריך גם לספר להם על כל התמונה הגלובלית של מערכת הטבע, על הנצחיות שלו, על הגלגולים שלו ועל הגלגולים שלנו בתוכו. כלומר, אנחנו צריכים כאן מלכתחילה לדאוג לתמיכה פסיכולוגית רצינית.

שאלה: באחת התוכניות סיפרת שהפחד מפני המוות משתק את חייו של האדם, מפריע לו. אצל הצעירים זה מתגלה פחות, ובגיל מסוים זה מתגלה יותר. איך מתייחסים לפחד הזה בשיטת החינוך האינטגרלי? איך אפשר לעבוד איתו?

תשובתי: אני חושב, שבירור נכון של מקומנו בטבע הוא המפתח להבנת מקומו של האדם בו. יש להבין מהו המקום של המוות ושל החיים הביולוגיים שלנו. צריך להוציא את האדם לדרגת ההבנה הבאה, גם אם עדיין לא בהרגשה, אלא רק בהבנה של זה.

האדם יגיע להרגשת נצחיות ושלמות, כשהוא יהיה מחובר באופן אינטגרלי עם מאסה קריטית מסוימת של אנשים אחרים, שגם הם משיגים את החיבור הזה. ואז אנחנו כביכול מתעלים מעל עצמנו, יוצרים מעלינו איזושהי דמות של אדם אחד, עם לב אחד ומוח אחד. ואילו הגוף הפיזי שלנו קיים ליד זה, בתור בהמה שמלווה את הדמות האחת הזאת, כמו הכלב או החתול שלנו, שקיימים לידנו.

אנחנו צריכים לרכז בזה את תשומת ליבם של האנשים, ולנסות להביא אותם להרגשה כזאת. למעשה, זה לא כל כך קשה מבחינה פסיכולוגית, אם ניקח בחשבון שאין מצידם התנגדות, אלא להיפך, תמיכה וציפייה לתוצאה. האוכלוסייה המבוגרת מהווה את אותו החלק של האנושות שמשתוקק בשמחה לחיבור, לקירוב, להבנה שכל השאר הולך ונאבד.

האנשים המבוגרים מוכנים להיפרד מהכול בקלות יחסית, למען הרגשת ההתעלות מעל למוות, התעלות דווקא מעל לגורם של הסוף הבלתי נמנע שהולך ומתקרב. אנחנו צריכים לגרום להם להרגיש כמו מטוס שנופל ועומד להתרסק לתוך פסגת ההר, ופתאום מגיע איזשהו כוח ומעלה אותו כלפי מעלה. אני חושב שאפשר ליצור בהם הרגשה כזאת מהר מאוד.

חוץ מזה, הקורסים למבוגרים צריכים להיות, כמובן, הרבה יותר קלים. אין להם צורך בלימודים תיאורטיים ומעשיים גדולים. הם פשוט ישתפו פעולה בשמחה. אני חושב שדווקא האגואיזם והפחד שמופיעים בכל אחד מהאנשים המבוגרים, הרצון להשיג תוצאה שמעלה אותם – כל זה ייתן בסיס לשאר הקבוצות בחברה בסיס מאוד רציני לתנועה.

מתוך שיחה בנושא החינוך האינטגרלי, 13.12.2011

דיעות קודמות בנושא:
לא להעביר את החיים, אלא למצוא אותם
מאמצים משותפים
קבוצות ל"גיל הזהב"

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/obtoQ

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest