העולם ההפוך

שאלה: איך לשלב יחד את ה"אמונה למעלה מהדעת" ואת העיקרון "אין לדיין אלא מה שעיניו רואות"?

תשובתי: הביקורת חייבת להיות אך ורק לפי הכלים שלנו, (כמו שנאמר, "אין לדיין אלא מה שעיניו רואות"), ולא לפי מה שנדמה לי, מפני שכך כתוב, כך לימדו אותי, או שמישהו אמר. הדבר החשוב ביותר הוא מה שהאדם מרגיש ברצונות שלו ומה שהוא מבין בשכל שלו.

זהו היסוד שממנו אנחנו מתחילים. אין לי יותר ממה שאני מרגיש עכשיו. ועכשיו אני צריך להראות איך אני יכול להתעלות מעל זה. כי כל הגדילה הרוחנית מבוססת על עלייה בכל פעם למדרגה חדשה. ואיך אני יכול לעלות למדרגה הבאה?

בעולם הגשמי אנחנו עולים במדרגות על ידי רצונות יותר גדולים ומחשבות יותר חזקות ועמוקות, כלומר על ידי גדילת השכל והלב. אבל בעלייה הרוחנית לא חשובה הגדילה הכמותית, כמו העלייה האיכותית.

לכן אני לא דואג שהשכל והרגש שלי יגדלו, אני לא משתוקק להרגיש ולהבין יותר בלימוד ובחיים הרגילים. זה לא שאני מגביל את עצמי, אבל אני לא רואה בזה את הכיוון שלי. כי אני הרי רוצה לקבל תכונה חדשה שלא נמצאת בתוך הלב והמוח הקודמים.

אני זקוק ללב ומוח אחרים! זה כמו שתי תמונות נפרדות. בתמונת העולם החדשה פועלים לב ומוח שדואגים לזולת. על אף שבינתיים אני לא יודע מה זה. ואילו שם, בתמונה הישנה, הם דואגים רק לעצמם.

ולשתי התמונות הללו יש זכות קיום שווה. אבל אני צריך לגלות את התמונה השנייה הזאת, את המציאות השנייה. ואי אפשר לתאר את זה עד שהיא לא מתגלה. אנחנו רק מכינים את עצמנו לזה. מאותה התמונה החדשה מגיע אלינו האור, בהתאם למידה שבה אנחנו, מהמקום הישן שלנו, נותנים יגיעה כדי להשיג אותה.

האור הזה בונה בנו בהדרגה את היכולת להתחיל להבחין בתמונה הזאת מרחוק ולתאר לעצמנו במקצת איך זה יכול להיות. ומה שקורה בתוכה נקרא עבורנו "למעלה מהדעת", למעלה מהשכל שלנו, כמו שנאמר: "עולם הפוך ראיתי".

מתוך שיעור על מאמר של בעל הסולם מהספר "שמעתי", 09.02.2012

ידיעות קודמות בנושא:
כיצד למדוד אמונה למעלה מהדעת
כמה רואות עיניך?
להתעלות מעל למה שאני יודע

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/FLrfB

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest