דף הבית / חינוך, ילדים / הספורט ועתידו

הספורט ועתידו

ידיעה: (בוריס יקימנקו, היסטוריון, חבר בית הנבחרים החברתי, מנהיג הפלג הנוצרי אורתודוכסי של תנועת "נאשי").

הטרנספורמציה שעברה על כל תחומי החיים במשך 10-15 השנים האחרונות, לא פסחה גם על הספורט, ובראש ובראשונה, על תופעה כה המונית כמו הכדורגל. לטרנספורמציה הזאת יש כמה סיבות:

ראשית, האדם הגיע עד לקצה גבול יכולותיו הפיסיות ואינו יכול להתקדם בהן יותר. עובדה זו מביאה לקדמת הבמה את ההשתתפות בתהליך, הן של השחקנים והן של הצופים, במקום התוצאה. לפיכך הספורט הופך להיות לפולחן יותר ויותר.

שנית, הספורט הפך לתהליך עסקי. השחקן וכל מה שקשור בו הפכו למוצרים.

שלישית, הפיכתו של הספורט, והכדורגל במיוחד, לקדוש, כאשר שוב פעם, התהליך וחווית האיחוד עם הסביבה תופסים את קדמת הבמה במקום התוצאה. חוקרים מקבילים את הכדורגל לפולחן דתי. ההזדהות עם מועדון או נבחרת כדורגל, חזקה יותר מהזדהות דתית ומשפחתית. תנועות האוהדים המושבעים תופסות תאוצה במדינות דתיות כגון: ספרד, איטליה, פורטוגל, יוון, טורקיה ורוסיה.

המרכיב העסקי בספורט יכחיד לחלוטין את הנבחרות הלאומיות ויביא לקדמת הבמה את המשווקים, הספונסרים, בעלי המועדונים ועוד, ששולטים בשיטות השיווק ופרסום ההופעה, בזמן שהשחקן והמשחק יאבדו מהייחודיות שלהם ויזוזו לאחורי הקלעים.

קבוצות האוהדים שהופכות את השחקנים לסלבס, במוקדם או במאוחר יכריחו אותם להרחיב את תפקידם, כך שהשחקנים בנוסף לתפקידם העיקרי יהפכו לדוגמנים, יתחילו לשיר, לרקוד, להצטלם בקולנוע, לשחק בתיאטרון, ללכת על חבל ולהראות קסמים.

תהליך המשחק הופך למטרה ולא התוצאה. כלומר הספורט יהפוך לתחום של בידור והוואי חברתי, שבו ניתן להתחבא ולהתנער מכל הבעיות של העולם הסובב, ולמרכיב הספורטיבי בו כמעט ואין חשיבות.

תגובתי: אין משמעות לשיאים אם הם מאוד רחוקים מיכולות האדם הפשוט. העיקר זו ההופעה, ה"שואו", ואילו היתר – השחקנים, התוצאה, אינם חשובים כלל. עד שכל זה יהפוך ל"ספורט ביתי" רגיל ואילו הספורט המקצועי ייעלם.

ידיעות קודמות בנושא:
הזמנתם אדרנלין?
כדורגל מוציא את הגברים מדיכאון
התרופה היחידה לדיכאון

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/ytvdx

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest