הנקודה הקריטית

בעל הסולם, עיתון "האומה": "המציאות הראה לנו, שהשלב הסמוך אחר חורבן המשטר של היום, הוא משטר של נאצים או של פשיסטים. הרי שאנו עומדים עוד בשלבים האמצעים של התפתחות האנושיות, ועוד לא הגיע האנושיות על שלבו העליון של סולם ההתפתחות. ומי יודע לשער, כמה נחלי דם יישפך בעולם, עד שנגיע אל השלב המקווה".

ניצבת בפנינו בעיה: כיצד לעבור מהשלב הזה לשלב האלטרואיסטי? שוויון וחלוקה צודקת הן לא סתם מילים. כדי להגיע לכך באמת, אנחנו זקוקים להכנה גדולה, לחינוך, לבניית רשת חברתית חדשה. הדברים האלה אינם מובנים מאליהם, והאבולוציה אינה דוחפת אותנו לקראתם בצורה טבעית. כאן נדרשת מאיתנו ההשתתפות שלנו והכרת הרע שלנו.

לא יעזור לנו לעשות מהפכות "איך שבא לנו": לצאת לכיכר או לכבוש את הבסטיליה. הרי לא מדובר כאן על ההתפתחות הרגילה של האגו, שבכל פעם עובר ממשטר למשטר, ויוצא מהעבדות למעט יותר חירות (אם כי למעשה זאת לא חירות, אלא צורה מתוחכמת יותר של עבדות).

לעומת זאת במצבנו, בלתי אפשרי לעבור מהמשטר האגואיסטי למשטר האלטרואיסטי באותה הצורה החלקה. כאן חייבת להיות הרגשת הרע, הכרת הרע, צריכה להיות כאן הנחיצות לשנות את המצב, כנגד הטבע שלנו. כלומר, אנחנו צריכים להכין את עצמנו למהפך פנימי: לבנות את הסביבה כגורם משפיע, להשתמש בחכמת הקבלה כבאמצעי, כהוראות לעבודה שעלינו לבצע, לבנות את הפירמידה כך שהחלק המבין והמרגיש מתייצב בראש התהליך ומוביל אותו.

נצטרך לעבור שלבים של חוסר אונים וייאוש מהמצב הנוכחי. וזה לא מספיק רק להכיר בכך שהגענו למבוי סתום, כמו שאומרים היום הכלכלנים, אנשי החינוך ומומחים אחרים. אלא צריך גם להבין שאם נמשיך בצורה כזאת פשוט נגיע לחורבן.

ואז, האנשים יוכלו לשמוע על כך שקיימת כאן מחשבת הטבע, שהכינה לנו את כל הדרך הזאת, כדי שנגלה עכשיו את הנחיצות לשנות את עצמנו ונמצא את האמצעים להפוך את עצמנו לצורה ההפוכה מצורתנו הנוכחית.

אם האנשים ישמעו את זה, נוכל לעבור את שלבי ההתפתחות בצורה חלקה יחסית. בכל זאת לא נוכל להימלט מהסבל והייסורים שנצטרך לחוות עד שישמעו, עד שירצו לקלוט את המסר, עד שיממשו אותו. ובכל זאת, נוכל לעבור את השלבים שנמצאים לפנינו ללא שפיכות דמים של ממש. במקרה ההפוך, מחכים לנו ייסורים גדולים.

אנחנו ניצבים בפני נקודת ההיפוך. יש שתי דרכים שבהן ניתן לעבור מהמשטר האגואיסטי למשטר האלטרואיסטי, למשטר של נתינה, חלוקה צודקת, צדק חברתי וערבות הדדית:

  • על ידי מכות קשות. המכות בעצמן לא יעזרו, כי ממכות אי אפשר ללמוד שום דבר. אלא שהן יובילו אותנו ללמוד את המצב ולהסיק את המסקנות המתבקשות.
  • על ידי ההפצה, שבזכותה נגיע להבנה שאין לנו ברירה, וחייבים לשנות כאן את המגמה.

אנחנו נמצאים בדיוק בנקודה שבה המצבים הללו יצטרכו להתממש.

מתוך שיעור על מאמר שבעל הסולם פרסם בעיתון "האומה", 20.09.2011

ידיעות קודמות בנושא:
הטייקונים יעזרו לנו?
להחכים לאחר מכה קטנה
לדלג מעל המלחמה

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/6IYpr

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest