דף הבית / כלכלה / כסף / הלך עלינו?

הלך עלינו?

דעות: הגלובליות של המשבר ומהירות התפשטותו

המאפיין של המשבר העולמי הנוכחי הוא בכך שממשבר סקטוריאלי מובנה במדינה אחת (שוק הנדל"ן בארה"ב), הוא הפך תוך מספר חודשים למשבר פיננסי-כלכלי עולמי, שבו מעורבות למעשה כל המדינות.

סיימון גרמנט, יועץ קנדי: "נראה היה שבתחילת שנת 2009 גרמניה הייתה במצב טוב כדי לצאת מהמשבר הכלכלי. אך הסתבר שהמדינה במצב של משבר, כאשר Deutsche Bank ו-Commerzbank חשפו את הדו"חות שלהם, וכולם גילו שהבנקים הללו מעורבים באסון הפיננסי העולמי בדיוק כמו כל הבנקים הבינלאומיים".

המכשול – האגואיזם

אלכסיי דרוזז'ילוב, המפקח על קרנות ההון של הבנק המרכזי של רוסיה: "ברמה הגלובלית קיימות המון יוזמות, אך הן אינן בעלות אופי גלובלי, מכיוון שהן כולן בעצם אינטרס אגואיסטי טהור תחת מסווה של יוזמה גלובלית. אחד הלקחים של המשבר העולמי הוא, שכל הדיונים על שיתוף הפעולה, כל התבניות של ה-G20 ודומיהם אינן משנות דבר. הן אינן עובדות וגם לא יעבדו".

חשיבות הפיתרון המשותף

פאולו ריימונדי, כלכלן: "נכון להיום, ההצעות המשמעותיות ביותר בנושא הרפורמה הגלובלית מגיעות מארצות ה-BRIC, שתומכות ברעיון של בניית הסכם פיננסי רב-קוטבי חדש. הדבר יעזור גם לדולר וגם לכלכלת ארה"ב להתמודד עם בעיותיה העצומות".

זאת טעות לחזור למערכת הישנה

סרגיי פחומוב, יו"ר ועדת ההלוואות המדינית: "ארה"ב יזמה פעולות נרחבות ביותר על מנת להילחם במשבר, גם ברמה הפנים-מדינית וגם ברמה הבינלאומית. אך החיסרון של הפעולות הללו הוא השאיפה להחזיר את הסטאטוס-קוו שלפני המשבר, כלומר, את חידוש רמת הביקוש והצריכה האמריקאית, המבוססת על אשראי פנימי ובינלאומי. כנראה שהמודל הזה של "חיים באשראי" מיצה את עצמו".

מנהיגים – הם אלה שמוכנים להתחבר

אדוארד רדמונד, נשיא ERE Corp: "ברמה הגלובלית סין, ברזיל, יפן ומדינות המזרח התיכון מוכנות יותר לאינטגרציה הגלובלית בתהליכים הכלכליים הבינלאומיים. לדעתי, בריטניה, אירופה וארה"ב, שגם בעתיד יהיו המנהיגות הגלובליות, הפעם אינן פעילות במיוחד בתחום האינטגרציה".

לבד לא נצא מהמשבר

המשבר הנוכחי הוא גלובלי ותרבותי במהותו, ולכן לא ניתן להתגבר עליו בדרך אחרת מלבד שיתוף פעולה ברמה הבינלאומית. כל הצעדים שיינקטו על ידי מדינה אחת בודדת יישארו בסופו של דבר כאמצעי הגנה מקומיים פנימיים. היקף ההשפעה של המשבר הזה על מדינות שונות היה שונה, אך אף אחד לא הצליח להישאר מחוץ ל"סערה הגלובלית" ולהתחמק מהמכה".

ידיעות קודמות בנושא:
ציטטות על המשבר המתקרב
דעותיהם של מדענים
דעות על טבע המשבר והעתיד שלנו

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/6co4D

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest