דף הבית / המשבר ופתרונו / הליברליות מתה

הליברליות מתה

הערה: הפרופסור האמריקאי פטריק דנין כתב ספר על כך שהליברליזם, כלומר הרעיון שעליו ניצב המערב, מת. רבים מדברים על כך, אבל הוא כתב בבהירות: "ממה מתחילה הכרזת העצמאות האמריקאית? "כל בני האדם נולדים חופשיים ושווים בערכיהם ובזכויותיהם". את הקביעה הזאת הם קוברים עכשיו".

תשובתי: הליברליזם מדבר על כך שאנו יכולים לעשות כל דבר שמוביל אותנו להצלחה, להתרחבות, לשינוי ערכים של העולם שלנו. כעת הוא מת, מפני שאנחנו רואים, שעם התכונות שלנו איננו יכולים לשנות את העולם לטובה, איננו יכולים לעבוד בצורה נכונה עם התחרותיות, עם הפיננסים, עם התעשייה, בשום מערכת שאותה יצרנו. מדינה, איזו שלא תהיה, מהווה מכשיר לדיכוי, ואכן אין חופש בשום צורה ובשום דבר. אותו חלום, שהיה פעם בקרב כובשי אמריקה, נפטר בהצלחה.

שאלה: הליברליזם נפטר, מה הלאה?

תשובתי: בסופו של דבר כולם יגיעו להבנה, שצריך לחיות מעל לטבע הרע שלנו, מפני שרק הוא אשם בכל, עלינו להכיר בכך. זה צריך להיות התיקון הראשון של החוקה: עלינו לפעול למעלה מהטבע שלנו, כלומר בשום אופן לא לאפשר לאדם להשתמש בטבעו. כמו שמציגים שלושת הקופים: לעצום עיניים, לסתום אוזניים ולסגור את הפה, כך כל אחד צריך לנהוג ביחס לעצמו ולהתחיל לטהר את הלב שלו. כזאת חוקה תביא אותנו לטוב.

מתוך תוכנית הטלוויזיה "חדשות עם מיכאל לייטמן", 17.4.2018

 

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/Alnh0

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest