הכול בתוכי?

שאלה: לפעמים אנחנו אומרים שהבורא הוא בתוכי, ולפעמים שהבורא נמצא בחיבור בינינו. מה נכון?

תשובתי: אין כאן שום דילמה. איך אני יכול למצוא את הבורא? איך אני יכול לראות את עצמי ולמדוד מה אני: טוב, רע, חזק, חלש? לכן אני צריך משהו מבחוץ, קנה מידה, תבנית מדידה, שביחס אליה אני אוכל למדוד את עצמי.

לשם כך אני צריך להרגיש איזשהן תכונות אחרות, כלומר אנשים מחוץ לי, ולשנות את עצמי ביחס אליהם. כדי למצוא את הכיוון הנכון אני זקוק לקרובים, רחוקים, שונאים, דורשי טוב, יריבים, כלומר לכל האנושות.

יחד עם זה, לא מספיקה לי כוונת אחת כדי לפגוע באיזושהי מטרה. אני צריך לכוון נכון את עצמי לקשר עם הבורא, כאשר נחוץ לי הכול: הטבע הדומם, הצומח והחי, וכל האנושות. אם אני אכוון את עצמי כך, שביחס אליהם אני אלך בדרך טובה ונכונה לחלוטין, אז אני אראה דרכם באופן מדויק את הבורא.

כל התכונות הללו נמצאות בתוכי, ורק דרך היחס הטוב אליהן אני אכוון את עצמי לכך, כדי לראות את הבורא, מפני שהבורא זה סכום של כל הטוב, האהבה וההשפעה.

שאלה: כשאתה מדבר על כיוונון נכון, אז אני מיד מתאר לעצמי את כל האנושות, כל הטבע, האבנים, השמיים, החלל. האם המשימה הזאת ניתנת לביצוע?

תשובתי: כיוונון נכון מתבצע בצורה פשוטה מאוד. אתה צריך לשכנע את כל התכונות הפנימיות שלך: בדרגות דומם, צומח, חי ומדבר, שמצטיירים לך כטבע הסובב, שהחיים הם באהבה הדדית, זו אפשרות הקיום הטובה ביותר. אם תשכנע אותם בזה, כלומר תתקן את התכונות שלך שנראות לך כקיימות מבחוץ ולא בתוכך, זה אומר שהשגת את המצב הזה.

שאלה: אז אני יכול לעבוד אפילו עם מישהו שנדמה לי שהוא אויב?

תשובתי: אויב מראה לך בצורה מדויקת יותר את כל התכונות השליליות שלך. זה נקרא "עזר כנגדו". כך אנחנו הולכים קדימה. בעצם הכול מאוד פשוט, אם רק לכוון את עצמך בצורה נכונה ולהשתדל לא ליפול החוצה מהכוונון הזה.

שאלה: בתורה נאמר: "הבא להרגך, השכם להרגו". מה זה אומר בהקשר הזה?

תשובתי: כשאתה מגלה בתוכך תכונה שאינך יכול להתגבר עליה בשום צורה, למרות שלפי כל הסימנים שמתוארים בתורה, אתה מקיף אותה באהבה, בהבנה, באיחוד איתה, ורואה שבכל זאת היא לא ניתנת לתיקון, אתה צריך "להרוג" אותה. זהו התיקון שלה. בשיטת תיקון כזאת אתה הורג את התכונה הזאת בתוכך, כי אתה עד כדי כך לא מסוגל להתגבר עליה, שהיא מתמרדת נגדך.

מתוך תוכנית הטלוויזיה "סודות הספר הנצחי", 8.10.2014

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/uX9Rq

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest