דף הבית / המשבר ופתרונו / חברה ישראלית

חברה ישראלית

מחקר: "סקר נרחב חדש שפורסם על ידי "Pew Research Center” המכון הלא הממשלתי הגדול ביותר לסוציולוגיה בארה"ב, מראה שהחברה הישראלית מפולגת מאוד ומורכבת מסיעות וקבוצות. דעותיהם של הפלגים בחברה אינן תואמות בנושאים רבים ושונים כגון דמוקרטיה, נישואין, גירושין, גיור, שירות צבאי, הפרדה בין המינים, תחבורה ציבורית וכולי.

89% מהחרדים ו-65% מהדתיים טוענים שהמדינה היהודית צריכה להתבסס על חוקי ההלכה, ואילו 89% מהחילוניים טוענים לעקרונות דמוקרטיים. משמעות המושג "זהות יהודית" עבור הקבוצות האלו שונה, כך שעבור חלקם זו הדת, ועבור האחרים זו התרבות המסורתית.

ההשקפות הפוליטיות של הישראלים נחלקות לאנשי מרכז – 55%, ימניים – 37%, שמאלניים – 8%. במחנה הימין יש הכי הרבה דתיים, ומחנה השמאל מורכב כולו מחילוניים הרואים את עצמם במרכז המפה הפוליטית. נשיא מדינת ישראל, רובי ריבלין, הביע דאגה עמוקה לגבי תוצאות סקר דעת הקהל."

לדעתי, הפירוד רק יילך ויתגבר ויתגלה בצורות יותר ויותר קיצוניות. קיימות שתי אפשרויות, או שהפירוד יפצל את החברה והיא תיעלם יחד עם המדינה, או שנאלץ לשים לב שהמדינה היהודית יכולה להתקיים רק בתנאי של השתוקקות לכלל "ואהבת לרעך כמוך" ו"על כל פשעים תכסה אהבה", כפי שהיה נהוג לפני 2000 שנה בתקופת קיומה של המדינה שלנו. ברגע שהפרנו את העיקרון הזה, המדינה חדלה להתקיים.

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/OlFD4

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest