ההרגל החדש

שאלה: למה כל כך קשה להיפטר מהרגל?

תשובתי: למען האמת, זה לא קשה. לדוגמא, אני מעשן. אם בכל פעם שהייתי מקרב את הסיגריה אל הפה הייתי מקבל מכת חשמל, היו מספיקים לי כמה ניסיונות כאלה עד שהייתי זורק את העישון ולא הייתי חוזר להרגל הזה, אפילו אם הייתי יודע ש"העונש" בוטל. כי הרי הסיגריה עכשיו אינה מזוהה אצלי עם תענוג, אלא עם מכת חשמל. הקשר הזה כבר "נרשם" בתוך הרצון, ולכן מעכשיו הסיגריות לא קיימות עבורי, אני פוחד מהן.

שאלה: אבל מה לעשות אם צריך ליצור הרגל חדש ולא לבטל את הישן? למשל, ההרגל לקום לשיעור בבוקר.

תשובתי: פשוט מאוד. יש לך עסק פרטי, אז תתאר לעצמך: בכל פעם שלא קמת לשיעור, מגיע אליך פקח ממס הכנסה. ולהיפך, אם אתה קם בזמן, הלקוחות זורמים אליך כמו נהר, וכל העסקאות מוצלחות. במקרה כזה, בין אם אתה רוצה ובין אם לאו, ההצלחה בעסק נקשרת עבורך עם פעולה מסוימת: עם הקימה לשיעור. ואז אתה כבר לא יכול שלא לקום. כך ההרגל נעשה טבע שני.

רואים את זה בצורה טובה במנהגים הדתיים שאליהם האדם הורגל מילדות. למשל, הוא התרגל לקרוא חלקים מסוימים מהתפילה בשירה. תציע לו לומר אותם באופן רגיל, הוא לא יוכל. הוא רק יתבלבל, מבלי להבין מה הוא אומר.

כל החיים שלנו מורכבים מהרגלים. הרצון הוא סתם "חומר גלם", כמו מחשב ללא תוכנה, "ברזל" שצריך למלא אותו בנתונים, בתוכנות. ודווקא בזה עוסק החינוך, הוא משתמש בכוח ההרגל.

וגם כשאני עובד פנימית, אני צריך "לרשום" ברצון פעולות שאינן טבעיות עבורו. זה עולה לי באנרגיה, אני מבצע את זה מחוסר ברירה, וגם כאן צריך לשחק על שכר ועונש.

שאלה: איך אפשר לעשות את זה?

תשובתי: תבקש עזרה מהחברים. לבד אתה לא תוכל. אי אפשר להסתדר כאן ללא סביבה.

נניח שהחלטתי להרזות. אז אני הולך למקום שבו כולם מספרים זה לזה כמה זה נורא להיות שמן וכמה זה בריא להיות רזה. אני שומע אותם, שוב ושוב, עד שהמסר הזה נחרט בתוכי. ואם כבר הצלחתי לסמן "וי" פנימי לידו, אז אני מוגן מפני השמנה נוספת. כמובן, כל עוד לא "יפתו" אותי על ידי תענוג חדש שעולה על הרף שהושג.

הרצון הוא "גוש מתכת", דיסק ריק. מה שתצרוב עליו – זה מה שהוא ינגן. ולכן כל החיים אתה יכול להרגיל את עצמך למה שנראה לך כחשוב.

מתוך שיעור על מאמרו של בעל הסולם "החרות", 20.12.2011

ידיעות קודמות בנושא:
על כוח ההרגל
איך לנצח את ההרגל
על סף תהום

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/Vyp0t

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest