דף הבית / חינוך, ילדים / ההוראה הנכונה

ההוראה הנכונה

laitman_2009-02_3475_70.jpg

שאלה: מהו "האור המחזיר למוטב", ביחס לחינוך ילדים?

תשובה: "האור המחזיר למוטב" הוא הכוח העליון, כוח החוכמה, שדרך המורה משפיע על הילד השואל: "מה זה?"

"האור המחזיר למוטב"- זוהי השפעתה של המדרגה העליונה על התחתונה, ויותר מכך, ההשפעה היא בכוח, במעמד ולא בידע. כשהתחתון ידמה בתכונותיו לעליון, אז הוא בעצמו יגלה את מה שיש בעליון.

לכן החינוך הנכון הוא, ליצור באופן קבוע עבור הילדים מצבים שבהם דרך דיון, הם צריכים לחפש פתרון לבעיה, להתגבר על הקשיים, ובסופו של דבר להגיע לידע בעצמם.

מכאן יוצא, שצורת ההוראה האמיתית היא בצורה של דיון. בתי ספר עתיקים נוסדו דווקא על השיטה הזאת. רבי עקיבא ישב על האבן מתחת לעץ, סביבו ישבו התלמידים וכולם ביחד דנו בנושאים שונים.
גם אצל עמים אחרים היה נהוג להקצות מקום מיוחד, שבו התאספו האנשים כדי לדון בסוגיות שונות. הם באו ועזבו באופן חופשי, הקשיבו לאחרים, הביעו את דעתם. הודות לדיון וחילופי דעות חופשיים, האדם נכלל בחברה. צורה כזאת של הוראה אפיינה תרבויות רבות, הרי בשפה היוונית העתיקה, משמעות המילה "בית ספר" היא "פנאי", כלומר להעביר את הזמן בנעימים.

זוהי מהותו של בית הספר: האדם בא לבית הספר, כדי לספוג אווירה נעימה וזה עוזר להתפתחותו. לעומת זאת, אנחנו סותמים את ילדינו, דוחסים לתוכם ידע, והורסים אותם. והם מצדם לא רוצים לסבול סוג הוראה שכזה!

בשיטת הלימוד הנוכחית האדם לא לומד על עצמו, אלא הוא כמו מכונה, שממלאים ודוחסים לתוכה, ולא מעצבים את האדם. גם לפי דברי אריסטו ואפלטון, גישה כזו גורמת לנזק גדול.

פוסטים קודמים בנושא:
לחזור לחינוך המקורי
ביה"ס העתידי – כיצד הוא צריך להיראות?
אנו זקוקים לרובוטים, או לאנשים?
איפה בית הספר שמעצב אדם?
פוסטים נוספים במדור: חינוך ילדים

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/P2gRT

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest