דף הבית / אקטואליה / ישראל היום / הברית הישראלית

הברית הישראלית

דעתו של העיתונאי ארי שביט: "היתה בינינו ברית. היא אף פעם לא הוגדרה ככזאת, והיא מעולם לא נוסחה ככזאת, אך היא אמרה פחות או יותר כך: המקום הזה הוא מקום של חיים ומוות. אנחנו עם של חיים ומוות. לכן אנחנו מחויבים בערבות הדדית. לטוב ולרע, אנחנו ערבים זה לזה. לא יהיה כאן אדם ללא קורת גג. לא יהיה כאן אדם ללא מקום עבודה. לא יהיה כאן אדם שלא יזכה לחינוך, לבריאות ולביטוח פנסיוני.

בארץ המובטחת הזאת, יישמר צדק חברתי בסיסי. בארץ המסוכסכת והמקוטבת הזאת, יישמר פער מתקבל על הדעת בין עשיר לעני. משאבי המדינה המשותפים יהיו של כולם. מערכות המדינה ישרתו את כולם. במדינה שבה היחיד נדרש לסכן את עצמו למען הכלל, הכלל יהיה מחויב ליחיד. הבית הלאומי היהודי לא יהיה בית-עוולה. הוא לא יחמוס את הדלים ולא ירמוס את הנדכאים. הוא לא יאפשר לחזקים לטרוף את החלשים ולעשות בהם כרצונם.

לפני רבע מאה הברית הישראלית הופרה. בתוך זמן קצר, הארץ היתה לארץ חמס. הקפיטליזם הישראלי החדש לא היה קפיטליזם עממי ולא קפיטליזם ליברלי, אלא קפיטליזם חזירי. הוא רדה במעמד העובדים וכילה את מעמד הביניים ושלל מהצעירים את התקווה.

מה שמתרחש בקיץ הזה בשדרות רוטשילד ובעיירות הפיתוח וברשתות החברתיות הוא לא רק מחאת קוטג' ולא רק מחאת דיור, אלא מהפכת נגד. אחרי שהאלפיון העליון הפר את הברית שלו עם 999 האלפיונים האחרים, 999 אלפיונים קמים על האלפיון העליון.

חובה לייצב כאן סדר חברתי אחר, שישלב בין שגשוג כלכלי לבין ערבות הדדית. ואולם כדי לעשות זאת על החזקים והתקיפים להקיץ מהתרדמת המוסרית שבה שקעו לפני שנות דור. אותו אלפיון עליון שהפר את הברית הישראלית הוא אשר חייב כעת לחדש אותה".

ידיעות קודמות בנושא:
רקוב פה: מחאת הדיור היא רק סימפטום
המשבר הגלובלי ובחינה מחודשת של האידיאולוגיה הליברלית
בהמשך – נפילה

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/l4b20

3 comments

  1. משום מה העביר בי צמרמורת…

  2. שירה מוהר

    דברים כדורבנות. דברת מליבי כולם צריכים להתעורר.אנו צריכם לעזור בהתעוררות תמשיך לכתוב ברוח זאת. תודה לך.

  3. לאה ירסקי

    זה מצוין, העבודה הזאת שנעשית,יישר כוח

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest