הבזבזנים

Laitman_2011-05-27_4297_w.jpg

שאלה: היום בישראל עומדת השאלה על חינוך חינם לפני בית הספר שידרוש צמצומים נרחבים בסעיפי התקציב האחרים. בכל פעם אנחנו נאלצים לבחור בין זה לזה, ותמיד אחד ממומש על חשבון האחר. כיצד ניתן לפתור סתירות כגון אלה?

תשובתי: איננו מסתכלים נכון על הדברים. למעשה, יש לנו כאלה עודפים שמהם אפשר לבנות מדינת ישראל נוספת, רק שאיננו רואים אותם. כאן העניין הוא לא לדעת כיצד לחסוך, אלא לדעת להבחין היכן מתבזבזים המשאבים לריק ונזרקים לשווא.

בכלל לא צריך לגעת בתקציב ולהגדיל את הגירעון שלו. עלינו רק למצוא את אותם המיליארדים שהולכים לשום מקום וללא כל תועלת לאף אחד. זה נובע מרשלנות והזנחה, מכך שאיננו דואגים למצב בכללותו. כל אחד דואג ואוהב את עצמו וכתוצאה מכך אנחנו מבזבזים עושר רב.

אין כאן שום סוד. תעקוב אחר עצמך, כיצד אתה משתמש בחשמל בבית ובמקום אחר, עד כמה אתה מסודר וחסכוני כלפי הרכוש שלך שעולה לך כסף, ועד כמה אתה אדיש לבזבוז של אנשים זרים. במקום אחר אנחנו שׂמחים לבזבז, ובבית אנחנו שׂמחים לחסוך. לכן, אם נתייחס לכל המשק של המדינה כמו למשק הבית, אנחנו נמצא כאלה עודפים שאפילו לא חשבנו שיכולים להיות.

תערוך ביקורת עניינית במשׂרד החינוך ותמצא פרצות שלתוכן זורמים – לא אחוזים בודדים אלא עשרות אחוזים של המשאבים שלנו. תנפה את כל מה שאינו שייך לתועלת התלמידים, תנער את המערכת, ואתה תראה כמה "ייפול" משם…

בכללות הגישה היא כזאת, לא צריך להקריב משהו למען דבר אחר. לא צריך לקפח תחומים כלשהם כדי לחזק את האחרים. אם נציב בראש דאגותינו את הדאגה ההדדית למדינה כמו למשפחה, אז מתוך שינוי היחס שלנו, מהרצון להיות יעילים, נגלה עודפים כה גדולים שעוד נצטרך לחפשׂ איזה שימוש ניתן לעשות בהם.

ולהיפך, מאחר ואיננו עושים זאת, אז המשבר יעשה זאת עבורנו, והוא "ינער" אותנו נגד רצוננו. אם אנחנו בעצמנו לא עושים סדר, יעשו אותו עבורנו.

מתוך שיעור על מאמר "החרות" של בעל הסולם, 09.01.2012

ידיעות קודמות בנושא:
הפיתרון הפשוט של הבעיות הכלכליות
ישנם דברים שהעם יכול לעשות בעצמו
כל העם סביב שולחן עגול

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/tltrC

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest