דף הבית / קבלה לעם / התפתחות רוחנית / האנושות כמקום מפגש עם הבורא

האנושות כמקום מפגש עם הבורא

יש התעוררות מלמעלה ("איתערותא דלעילא") והתעוררות מלמטה ("איתערותא דלתתא").

כל אחד יכול להתעורר מלמטה בכל מצב ומצב. לדוגמה, ביום שישי אחר הצהריים אני ב"יום כיפור", וכעבור שעתיים אני ב"פסח", או סתם יום חול. כך נקראות המדרגות הרוחניות, והכול כאן תלוי באדם.

וחוץ מזה, ישנן תופעות של הסדר הכללי, כאשר מגיעה הארה מלמעלה כדי לסדר את העולמות. וזוהי התעוררות מלמעלה, שכוללת את כולם בצורה כללית.

יש הבדל בין הצורה הכללית והצורה הפרטית, שהוא בעוצמת ההתעוררות. אם האדם פועל בעצמו, אז בזה הוא מתקן את עצמו אישית ובסופו של דבר מגיע לגמר התיקון הפרטי, בכך שמשאיר את "לב האבן" הכללי כלא מתוקן. מצד שני, התיקונים הכלליים הם בעוצמה הרבה יותר גדולה ורחבה, זה משהו אחר לגמרי. כך גם ההבדל בין אדם בודד והקבוצה: מפני שדווקא בקבוצה אנחנו מגלים את הכוח העליון, וכל המדרגות האישיות נכבשות ביחסים עם החברים.

הרב"ש כותב במאמר "בחינת אישה ובנים בתורה" מתוך דרגות הסולם: "ימים טובים מרמז על עליות העולמות, שכל אחד ואחד עולה בדרגה, ועולה קצת למעלה מהמצב שבו הוא נמצא". כלומר, יחד עם העולמות עולה כל מי ששייך לעולמות. ולהיפך, מי שלא נמצא בסולם המדרגות הרוחניות, אז הוא עולה בהן. כי הן דורשות שתבטל את עצמך. אם אתה מסוגל לבטל את עצמך, אז כל מה שקורה בעולמות יקרה גם איתך, על ידי הביטול העצמי שלך אתה נכלל בתהליכים הרוחניים.

הרב"ש ממשיך: "וזה הזמן שכל אחד ואחד בודק לעצמו את הסיבה, שבשבילה הוא מקבל על עצמו מלכות שמיים". בשביל מה אני צריך לבטל את עצמי למען העלייה עם העולמות? מה זה ייתן לי? אם כבר עכשיו, מראש הייתי יודע את התשובה, אז יכול להיות שלא הייתי עולה. באמת, מה אני אקבל? אהבה לזולת? דאגה לזולת? חיבור כולל? האם אני צריך את כל הצרות האלה על הראש שלי?

האדם צריך לבדוק האם כדאי לו לשלם עבור זה ביגיעה ובמאמץ כל כך גדולים ולוותר על כל החיים הקודמים שלו, לבטל את עצמו. כי "מלכות" מבטלת את עצמה כלפי "בינה", כלומר, הרצון לקבל מתבטל כלפי רצון להשפיע.

השאלה הזאת אקטואלית גם היום, לפני ראש השנה. בדרך כלל אנשים מאחלים זה לזה שנה טובה. אז איך אני מתאר לעצמי, מה זה שנה טובה? זה בדיוק מה שאני צריך לבדוק. כי שנה, זה שינוי, המדרגה הבאה, עלייה. איזה שינויים הייתי רוצה בשנה החדשה? העלאה במשכורת? או משהו אחר?

האדם צריך לבדוק בשביל מה כדאי לו להתבטל? פעם אחר פעם אנחנו מגלים עד כמה שאנחנו מסוגלים לסבול ביטול עצמי, כדי להגיע לאהבת הזולת, לשרת במסירות את הזולת. לפני שאתה מייחס ומחלק מילים יפות והלל לבורא, תייחס את זה לכל האנושות. כי התנאי הוא פשוט: מאהבת הבריות לאהבת ה'. אחרת זה לא עובד. תחילה אתה צריך להכין את הכלים, והכלים שלך זו האנושות. ואז הבורא יתגלה לך שם, בהתאם להשתוות עימו. כאשר אתה מתייחס נכון לבני האדם, אז הוא מגלה את היחס שלו כלפיך. דווקא שם אתם תיפגשו, בכלים המשותפים.

שאלה: כלומר, האם אני צריך לאחל שנה טובה לאנושות?

תשובתי: לעצמך. "אני רוצה שנה טובה. והיא תהיה טובה, אם אני אדבק עם הטוב ומטיב". איך אני אדבק? ביחס שלי לכולם אני אשתוקק למצב הטוב ביותר עבורם. אז הבורא יעזור לי בזה, ושם אני אפגש איתו. "איתו", כלומר עם תכונת ההשפעה. מה שאני לא אחשוב לעצמי, זהו הבורא, אני אשרה רק בתכונת ההשפעה ואקבל רק כוח אחד של אהבה. זה נקרא "תיקון".

שאלה: מה זה ביטול עצמי?

תשובתי: יש לך עכשיו רצונות, כוונות ונטיות אחרים, ואתה מבטל אותם כדי להידבק בעליון, שכולו השפעה. אתה לא יכול להיות כולך משפיע אם אתה לא תבטל את עצמך במשהו.

מתוך שיעור בנושא ראש השנה, 16.09.2012

ידיעות קודמות בנושא:
שנה חדשה, התחלה חדשה
לוח השנה החגיגי של העלייה והחיבור
דרושה התחלה חדשה!

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/Pq6ZO

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest