האדם הכותב

עוד מעט מתחיל "שבוע הספר העברי". מכנים אותו גם "חג הספר העברי".

בכלל, ספר זה מקור לגילוי המהות האנושית עצמה. כאן נמצא ההבדל העיקרי בין האדם לבהמה – בשלב מסוים של ההתפתחות, האדם התחיל לכתוב. אפילו שבהתחלה זו הייתה חריטה על אבנים, ואחר כך כתיבה על קלף, אבל כך או אחרת, זה כבר אדם. הבהמות מעבירות מידע רב זו לזו, אולם אין להן מידע בצורה כתובה, למעבר, למרחקים או לדורות הבאים.

הודות ליכולת הכתיבה האדם מתגבר על התנאים של מרחק, תנועה, זמן, מתעלה מעל ציר הזמן ושלושת צירי המרחק, מתעלה מעל שליטת הטבע על הגוף שלו. בזה שאני יודע לכתוב, אני כאילו יוצא מתוך הגוף שלי, כי הכתבים שלי יגיעו למי שאף פעם לא נפגשתי איתו פיזית. זאת היא התכונה של מהות האדם.

מדובר על שורשים מאוד עמוקים. בעבר הספרים היו גלילים מקלף, אבל גם בעולם המודרני עדיין נשמרת הצורה, בשונה מהצורה האלקטרונית. אפילו שהרבה יותר נוח לקרוא ממסך המחשב ורבים כבר התרגלו לכך, אני בכל זאת לא חושב שדפי הנייר של הספר ייעלמו כל כך מהר.

ההרגשה באה דרך ראיית הצורות – הקליפים יכולים לרגש, לעורר אותך, אבל הטקסטים הכתובים נותנים לך הבנה. החכמה מגיעה דרך האותיות, והרגש, דרך התמונות הויזואליות.

ולכן כדאי לנו להוציא ספרים, בכל צורה. כולם יכולים להפיץ אותם, ללא קשר לוותק. לכל קבוצה זאת הזדמנות להשתתף בתיקון העולם, באמצעות הפעולה הגשמית "להרוויח" שכר רוחני.

מפני שהעולם שלנו, זוהי הדרגה האחרונה והמיוחדת בסולם העולמות. כאן אנחנו יכולים לתת יגיעה פיזית, גשמית, ולקבל תוצאה רוחנית. על ידי חיבוק עם החברים על אף השנאה כלפיהם, אני בכל זאת מזמין את "המאור המחזיר למוטב". כך, מכוונה אגואיסטית ("לא לשמה") אנחנו מתקדמים לכוונה על מנת להשפיע ("לשמה"), מיצר הרע ליצר הטוב. בתגובה לפעולה הפיזית שלי מגיע אור ומשנה לי את הרצון. דבר כזה לא קיים בעולמות הרוחניים, צריך רק לדעת איך להשתמש בזה.

באופן זהה, על ידי הפצת הספרים – אני למעשה משפיע. מבלי שאני בעצמי יודע איך, על ידי הנטייה שלי אני פותח דרך לאור, שאחר כך עובר דרכי לאנשים. בזה אני הופך להיות "צינור", המעביר של האור. מה יותר טוב מזה? כי בזה, למעשה כל הייעוד שלנו – להעביר את האור מהבורא לעולם. יוצא, שמדובר על פעולה ששייכת נטו לשיטה הקבלית. אין דבר יותר מועיל לאדם, מאשר ללכת בדיוק כך, באופן ישיר.

מתוך שיעור על מאמר "הערבות" של בעל הסולם, 31.05.2012

ידיעות קודמות בנושא:
מנה של אור מקיף בעולם הזה
ספר או מסך מחשב?
אתה – הסופר של הבריאה!

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/0FBGr

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest