דף הבית / המשבר ופתרונו / האדם בעולם מקושר הדדית – חלק ד'

האדם בעולם מקושר הדדית – חלק ד'

אלמנט החופש בתכנית נוקשה של הטבע

שאלה: כפי שכותב בעל הסולם, חוק הערבות מבוסס על שיתוף הדדי של כל האורגניזמים החיים ועל האיזון בין קבלה והשפעה. חוק הקבלה מסתכם בכך שכל חבר בחברה משתדל לקבל את כל הנחוץ לו לחיים כפי שדורשת המערכת האגואיסטית האינדיבידואלית שלו, ואילו חוק ההשפעה מסתכם בכך שכל אדם דואג לטובת החברה כולה. אם האדם לא מקפיד לקיים את חוק ההשפעה, נוחתים עליו אסונות ובעיות שנשלחים לו על ידי הטבע. כיצד האדם יכול להקפיד לקיים את החוק הזה?

תשובתי: בעיה אחת היא להקפיד לקיים את חוק ההשפעה. העובדה שאדם חייב להקפיד לקיים את החוק הזה נובעת מתמונת הטבע שמתגלה לנו. אנחנו רואים לפנינו תמונה אינטגרלית לחלוטין של הטבע האחד והיחיד שהאדם כלול בתוכה עם כל האגואיזם שלו, עם כל ה"רמאויות" המדעיים והלא מדעיים שלו.

הבעיה השנייה היא שאנחנו לא יכולים לחמוק ולצאת מתוך התמונה האינטגרלית של הטבע, בין אם אנחנו רוצים בכך ובין אם לאו, אנחנו נמצאים בתוך המערכת הזאת ולא יכולים להתקיים מחוצה לה.

המערכת האינטגרלית כל הזמן מתפתחת, דרגת הדומם התפתחה במשך מאות אלפי שנים, דרגת הצומח במשך עשרות אלפי שנים, דרגת החי במשך אלפי שנים והדרגה האנושית במשך כמה עשרות שנים. כלומר, ככל שהטבע מאורגן בצורה נעלה יותר, כך מתרחשים בו שלבי ההתפתחות בקצב מהיר יותר.

השאלה היא מתי אנחנו מתחילים לגלות שאנחנו חיים בתוך המערכת הזאת? אנחנו רואים שאנו מנוגדים לה מסיבה פשוטה מאוד: אנחנו לא מופעלים באופן אינסטינקטיבי על ידי הטבע, מפני שהשפעתו עלינו היא בתוספת אלמנט של חופש. אנחנו יכולים להסכים או לא להסכים עם איך שהטבע עובד עלינו, ובמידה הזאת אנחנו קובעים ומגדירים את החופש שלנו.

יוצא שאנחנו אנשים אומללים. ניתן לנו הטבע, אנחנו יכולים לחיות בתוכו, לעמול, להתרבות, ליצור כל מה שבא לנו, ולא כמו בעלי חיים אלא בדרגת תבונה גבוהה יותר, אבל אנחנו לא יודעים מה לעשות עם זה.

אנחנו בונים הכול מתוך הטבע האגואיסטי הטבעי שלנו ובכך גורמים נזק לאחרים לתועלת עצמנו, כביכול. אנחנו לא מבינים שהטבע האינטגרלי מאלץ אותנו להפוך להיות אחרים, שתועלת עצמנו היא בעצם תועלת האחרים.

מתוך תכנית הטלוויזיה "עידן שלאחר נגיף הקורונה", 16.04.2020

 

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/KQ3Ja

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest