דף הבית / קבלה לעם / התפתחות רוחנית / דמוקרטיה רוחנית

דמוקרטיה רוחנית

שאלה: כיצד תתחלק העבודה הרוחנית והפנימית בעולם המתוקן? האם ההבדלים הפנימיים בין האנשים יקבלו ביטוי חיצוני?

תשובתי: בעולם המתוקן כל אחד יממש ב- 100% את מה שעליו לבצע, על מנת לתקן את הרצון (ה"כלי") שלו. כל אחד בהתאם לדרגתו ורצונו.

אנשים מסוימים ילמדו מהבוקר עד הלילה ויממשו את החומר הנלמד בפנימיות. זה יהיה תפקידם, בדומה ליצירת תוכנה. ואחרים יעסקו רוב היום בארגון, ויקדישו ללימוד רק חלק קטן מזמנם. חלק מהאנשים יהיו המבצעים, חלק יממשו את עצמם בשירות, וכולי.

כל אחד יפעל בהתאם למידת חסרונו והביטוי שלו בעולם הזה. מפני שהאדם מבטא את עצמו בהתאם לרצונו הפנימי, בהתאם לדרגתו בתוך המערכת הכללית שמתחלקת לחמש דרגות עביות הרצון. כל אחד מאיתנו שייך לחלקים שונים ממנה, ל"איברים" שונים. זה יכול להיות ה"כבד" או ה"מוח" או ה"ריאות"…במערכת שלמה הכול חשוב כי לכל אבר, לכל חלק יש תפקיד משלו שקובע את כל המעשים החיצוניים שלנו.

לכן, כמות ואיכות התיקונים שלי נובעים מהשורש הרוחני של הנשמה שלי. וכדי להיות "תא" מתוקן במקום הנכון בתוך כלל הנשמות, עליי ללמוד לקבל את האור המחזיר למוטב.

נאמר: "אין כפייה ברוחניות", "אין האדם לומד אלא במקום שלבו חפץ".

המערכת עצמה קובעת את מקומו של האדם בהתאם להשפעתה, ועל כל אחד לעשות חשבון נפש עם עצמו בנוגע לצורת ההשתתפות שלו שהוא בחר. יתכן שה"ביקורת" הזאת תאפשר לו להתקדם. ואולי האדם יבין שהוא לא מוכן ליותר מזה, הוא יסתפק במעגל החיצוני, וזה יהיה מקומו המתוקן.

לא כולנו צריכים להתפרץ פנימה. החלק החיצוני של כל מדרגה נמצא בתוך החלק הפנימי של המדרגה התחתונה, והן בונות פירמידה של חלקים "משולבים" בין גלגלתא ועיניים ואח"פ. זהו עיקרון אוניברסלי והוא נובע מרוחניות.

יתכן שאתה חולם על שוויון כללי. כולם שווים, בכך שמלמעלה נותנים לכל אחד את כל מה שדרוש בהתאם לרצונו. ובכל היתר, כולנו שונים. הדמוקרטיה מצד הבורא היא בכך שכולנו אהובים באותה המידה וכולנו שייכים לעיגול דבקות אחד. ויחד עם זאת, קיימת היררכיה האופיינית לסולם הרוחני עד גמר התיקון.

לכן, מקבלי ההחלטות הם רק מי שנמצא בגדולה האמיתית ומשתוקקים ליתר חכמה וליתר דבקות, ולא אלה שמשתוקקים ליותר כסף ושליטה. פעם, בעם ישראל אנשים כאלה נקראו "סנהדרין" או "הכנסת הגדולה".

מצד שני, המושג "שוויון" בחברה המודרנית הוא הרסני. החזון לשוויון מביא לפאשיזם. כל הסוציולוגים, הפוליטולוגים (אנשי מדע המדינה) ואנשי מקצוע אחרים יודעים שהמשטר הפשיסטי הוא השוויוני ביותר: שם מדברים כל הזמן על האזרח הפשוט, על הפועל הפשוט וכן הלאה. והתוצאות ידועות לנו.

לכן, המבנה הנכון הוא הפירמידה הרוחנית, ובה לכל אחד יש הזדמנויות שוות למימוש עצמי.

מתוך שיעור על פי המאמר "הערבות", 23.04.2013

ידיעות קודמות בנושא:
התכונות הייחודיות של החברה העתידית
כל אחד חשוב
שוויון במשפחה הכללית

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/OLrVU

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest