דף הבית / כלכלה / כסף / דיבור ישיר

דיבור ישיר

דעה (א. אוזן, Auzan, ד"ר לכלכלה, אוניברסיטת מוסקבה): אין לחלק את המדעים לפי תחומים, מפני שהעולם מאוחד. הכלכלה היא מבט מסוים על העולם כולו, כעל המשאבים המוגבלים, כגון המינרלים, ריכוז האדם, היכולת האנושית לעבד מידע וכו'.

ישנן שתי דרכים להאיר את האובייקט: על ידי קרן אור או על ידי אור מפוזר. באמצעות קרן האור אתם תראו חלק מסוים באופן ברור, תוכלו לתאר אותו בצורה מפורטת, אך, יחד עם זאת, לא תראו את כל מה שמסביב. אם נדליק את האור המפוזר, תראו איך העולם מסודר, אך לא תוכלו לתאר אותו בצורה מדויקת מדעית. ההשכלה המערבית כל הזמן מנסה להדליק את קרן האור מפני שעבור תקופות רגועות של ההתפתחות הכלכלית זה מאוד חשוב. אז יכולים לנבא את ההתפתחות לפי המודלים. מסיבה זו, חלק ניכר של פרסי הנובל הוענק עבור מודלים מתמטיים מסוג זה.

אך, הנה בא המשבר הגדול של שנת 2008 והאנשים רואים שאת פרסי נובל חילקו עבור מה שהצליחו לראות בקרן האור, אך העולם בעצם מסודר בצורה שונה. צריכים להחליף את הפנס ואז מתגלה המשבר בהשכלה. זאת מכיוון שבאוניברסיטאות היוקרתיות של ארה"ב ואירופה לימדו לחקור את המודלים הפרטיים.

המשבר של 2008 היה בלתי רגיל. הוא הראה שישנן בעיות שהפכו לבעיות מפתח מהסוג הגלובלי. האם ניתן לפתור אותן? לא ידוע. האם אפשר להקים ממשלה עולמית? קשה להאמין. האם ניתן לייסד בית משפט כלכלי עולמי, ליצור בנק שיתעסק בהסדרת הזרמת הכספים העולמיים? לא ידוע. אך בינתיים אף אחד לא ניגש לפתרון הבעיות החדשות. ומשמעות הדבר, שמטפלים בתסמונת ולא במחלה עצמה. זה אומר שהעולם ימשיך להזדעזע.

התייחסותי: לא יכול להיות אחרת אם כולם מסתכלים רק על נקודה אגואיסטית אחת ולא רוצים לראות את העולם כמערכת שלמה אחידה, וגם את עצמנו ואת כל האנושות שנכללת בו כחלק האינטגרלי שלו. עד שלא נכיר בעובדה, שחייבים להתעסק לא בעולם אלא בעצמנו, להשתנות בהתאם לעולם, אנחנו נמשיך לראות את העולם מתדרדר למשבר עוד יותר גדול ואפילו למלחמת עולם.

ידיעות קודמות בנושא:
הצורך בתפיסה התפתחותית חדשה
זה לא ניסוי על עכברי מעבדה!
פרסי הנובל בכלכלה מעידים על המשבר בהגדרתה של הכלכלה כמדע

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/nzpit

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest