דף הבית / קבלה לעם / שיעור הקבלה היומי / דומים מילולית – שונים במהות

דומים מילולית – שונים במהות

מיכאל לייטמן

שאלה: חוכמת הקבלה מדברת על השפעה, איחוד. האם זה לא דומה לרעיונות קומוניסטיים המפחידים בני אדם ?

תשובתי: הרעיון הקומוניסטי עצמו היה לא רע – אבל לא היה שום אמצעי לשנות את טבע האדם. כך זה היה ברוסיה הסוציאליסטית, ובקיבוצים בישראל. לא הייתה להם השיטה הנכונה.

המקובלים משתמשים כביכול באותן המילים ובאותה המטרה. הקומוניסטים לא היו דתיים, ואילו כאן מדובר על בורא. אבל אין זה חשוב, בורא – זה הטבע האלטרואיסטי, נברא – זה אדם, הרוצה והשואף למילוי. זה הכול.

השוני העקרוני הוא אחר לגמרי. השאלה היא, באיזה אופן ובאיזו שיטה לשנות את טבע האדם, כדי שהוא יאהב את הזולת, אם הטבע שלנו הוא אגואיסטי לחלוטין. אילו רק הייתה לסוציאליסטים אפשרות לשנות את הטבע האגואיסטי שלהם ! אבל שום כוח או שיטה בעולם הזה לא מסוגלים לשנות את טבע האדם, כי כל העולם שלנו הוא אגואיסטי.

כל הרצונות, הפעולות, המחשבות של האדם הם אגואיסטיים לחלוטין, ואין בעולמנו כוח שמסוגל לתקן אותנו. אבל כשמתעוררת באדם "נקודה שבלב" – תחילת לידתה של תכונת ההשפעה (של בינה), אז בעזרת שיטת "חוכמת הקבלה", הוא יכול לשנות את עצמו ולרכוש את תכונת ההשפעה. זה יאפשר לו להתחבר לנשמות אחרות, ובחיבור בין הנשמות לגלות את הכוח העליון, אשר הוליד אותן – את הבורא.

הסוציאליזם, הקומוניזם וכולי, כמו גם חוכמת הקבלה מדברים על דברים דומים, אבל ליישם את האיחוד והחיבור, לגלות בו את צורת החיים העליונה (רוחנית, נצחית), ניתן רק בעזרת כוח חיצון – הבורא.

מתוך הכנה לשיעור, 30.10.2009

רשומות קודמות בנושא:
טעויות בריבית דריבית
אינקובאטור לאנושות
המרקסיזם חוזר?

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/bKjvm

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest