דף הבית / המשבר ופתרונו / גלות וגאולה

גלות וגאולה

כיצד נהרס בית המקדש

ההיסטוריה שלנו מוכיחה שעם ישראל אינו יכול להתקיים בגלות, מפני שבגלות הוא לא ימצא מנוחה בדומה ליתר העמים שהתבוללו עם עמים אחרים עד שהתמוססו בקרבם ולא נשאר מהם זכר. על פי חכמת הקבלה, מטרת קיומו של עם ישראל היא להשיג בתוכו איחוד ולהביא לאיחוד העולם כולו והאמצעי להשגת מטרה זאת, זו חכמת הקבלה. כשאנו מטילים ספק באמיתות ההוראה שהיא מטרת קיומנו, אנו מזמינים על עצמנו אסונות ש"ישכנעו" אותנו לקיים את התוכנית הנחרצת של הטבע.

בעבר, מזמנו של אברהם ועד לחורבן בית המקדש, ככל שהתאחדנו יותר ויותר, ההתפתחות שלנו התרחשה מהר יותר מכל יתר העמים, אבל כשרצינו להכניס גם את האגו שלנו לתוך התפתחותנו, זה הביא לחורבן בית המקדש הראשון. זאת מפני שרצינו להשתמש באיחוד כדי להתעשר וכדי לקבוע את שליטת הכוח על פני הצדק, בדומה לעמים אחרים.

מאחר וחכמת הקבלה אוסרת על השימוש בה לצורך השגת עושר ושליטה, חלק מהעם דחה אותה וסיגל לעצמו הרגלים ומנהגים של עמים אחרים, כדי ליהנות מהחיים כפי שדרש האגו. כתוצאה מכך העם התחלק לשניים: חלק מהעם הלך בעקבות המלכים האגואיסטיים, וחלק מהעם הלך בעקבות המקובלים. הפיצול והפילוג הזה הם שהביאו לחורבן בית המקדש הראשון.

בזמני בית המקדש השני חלוקה זו הפכה מוחשית יותר והתבססה גם היא על ההתנגדות למקובלים מצד אותו חלק של העם שלא רצה להתאחד. חלק זה לא רצה להיפטר מהאגו ולכן ייסד כת של "צדוקים", שהיו אנשים עשירים, מיוחסים ואצילים. מטרתם הייתה סיפוק הרצונות האגואיסטיים שלהם, והם נלחמו נגד החלק השני של העם שכונה בפיהם ה"פרושים", והביאו לכינונו של השלטון הרומי על עם ישראל. זה הביא לחורבן של בית המקדש השני והגלייתו של העם מארץ ישראל.

ההבדל בין האגואיזם ועקרונות חכמת הקבלה

האידיאלים היומיומיים מבוססים על יחסים אנושיים ולכן אין באפשרותם להתעלות מעל התכונות האנושיות, בעוד שהעיקרון של חכמת הקבלה, שמקורו נמצא בבורא, מאפשר להתעלות מעל התכונות האנושיות. היסוד של האידיאל האנושי זו תהילה, ולכן כל מעשיו של האדם מכוונים להביאו להיות מפורסם בקרב בני האדם, והאידיאל של חכמת הקבלה, זה איחוד כל העמים לצורך השגת החוק העיקרי של הטבע. לכן, כל עוד התפתחנו לקראת איחוד גדול יותר, היינו מוגנים על ידי הטבע עצמו, אבל ברגע שהתחלנו לזלזל בהתפתחות לעבר איחוד והתחלנו בתחרות המבוססת על עושר וכוח, התחלנו להרגיש את ״מכות״ הטבע.

הסיבה לכל הייסורים שלנו היא חוסר ביצוע התנאים שאותם מציינת ומורה חכמת הקבלה, אם היינו מבצעים את דרישותיה, אז לא היה קורה לנו שום דבר רע.

ההיסטוריה מלמדת אותנו שעלינו לשים קץ לצרות שלנו, ולהתחיל לחיות לפי החוקים שקיבלנו מאברהם, לפי "ואהבת לרעך כמוך", מפני שהלחץ של הטבע להביא את האנושות להידמות לו, לא ייחלש. אין לנו שום סיכוי ותקווה להישאר בארץ ישראל אם לא נתחיל לעסוק באופן רציני באיחוד שלנו. אם נעסוק באיחוד בינינו, נזכה להתחזק בארצנו.

על בסיס של מאמרו של בעל הסולם, "הגלות והגאולה".

 

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/U229i

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest