דף הבית / אקטואליה / ישראל היום / גלויות ישראל

גלויות ישראל

שאלה: אילו גלויות כבר עברנו ואילו אנחנו עוד עתידים לעבור?

תשובתי: זמנים בהם היהודים חיו תחת שליטת אימפריות עולמיות: בבל, פרס (פורים), יוון (ספורט, אמנות, מדעים – חנוכה), רומא. ארבע גלויות, מדובר על מימוש האגו בארבע הבחינות שלו, עם כוח שהולך וגובר. גלות מצרים, למרות שנחשבת לעיקרית, לשורש כל הגלויות, אבל היא בפני עצמה לא גלות, מפני שהעם ירד לשם מרצונו. גלות נחשבת כשמדובר על עם, ועד קבלת התורה הקבוצה הזאת עדיין לא נחשבה לעם. 

שלושת הגלויות הראשונות עברו על העם בגל בלתי פוסק: תחילה בבל כבשה את ישראל, הקיסר נבוכדנצר הרס את בית המקדש, רוב היהודים הוגלו. אחר כך פרס ומדי כבשו את בבל, והיהודים מצאו את עצמם תחת שליטתם. כורש נתן ליהודים רשות לבנות בית מקדש, חלק מהעם חזר לישראל, אבל נשאר תחת שליטת הפרסים. אחר כך היוונים כבשו את העולם העתיק והשליטה על היהודים עברה לידיהם, עד למרד המכבים כשהיהודים רכשו עצמאות. ברגע שהיהודים הפכו לעצמאים, החלו חילוקי דעות פנימיים בלתי פוסקים בתוך העם, עד לשנאת חינם בלתי מוסברת בין כולם כלפי כולם. ושום דבר לא יכול היה להרגיע אותם. כדי לשים לזה קץ, נציגי העם פנו לאימפריה הרומית כדי להרגיע את העם. אבל כשהרומאים החלו לעשות סדר ביהודה, אז השנאה ההדדית כוונה גם כלפיהם. הרומאים ראו שהם לא יצליחו להרגיע את העם הזה, והחליטו לסגור את בית המקדש, את המדינה, את המחוז כולו, ואת היהודים פיזרו בכל רחבי האימפריה.

הגלות הזאת עדיין לא הסתיימה במלואה, חלק גדול של העם חי עד היום במדינות של האימפריה הרומית לשעבר, באירופה, ממנה הם עברו למזרח אירופה ולאמריקהרק במאה ה-21, עם סופה של האימפריה הרומית העתיקה, בצורה של אירופה המודרנית (האיחוד האירופאי), אנחנו רואים את סיומה של הגלות הרביעית שלנו ותחילת תקופת המשיח (למשוך, לצאת החוצה), זמן תיקון האנושות, יציאתה מהתקופה האגואיסטית.

 

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/FTXbs

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest