דף הבית / כלכלה / כסף / גוליבר הכבול

גוליבר הכבול

דעה שפורסמה בעיתון הצרפתי Le Point: "הפלישה המהירה של המשבר נמשכת. דעותיהם הלא-אחידות של המומחים חושפים את הבלבול הכללי. הכלכלנים לא הצליחו לחזות שום דבר ודעותיהם חלוקות לגבי המשך הדרך: האם לסלק את יוון שלא מסוגלת לפרוע את חובותיה? האם אנחנו רוצים לחזק את האירו או שגורלו נחרץ כבר מזמן? ומה לגבי מדינתנו: האם צריך להדק חגורות כדי לצמצם את החוב המדיני או להחיות את הכלכלה כדי לחדש את הצמיחה הכלכלית? קצת אינפלציה או שלא צריכים אותה בכלל? להטיל מיסים חדשים או שנסתדר בלעדיהם? להגדיל את המע"מ או שלא כדאי? וכן הלאה…

הנה דעתי הנוספת: מזמן כבר גילינו את שבריריותו של כדור הארץ, את קיומו של גידול האוכלוסייה, את החיבור בין המסחר, כלי התקשורת ורשת האינטרנט. הם שינו את פניו של העולם, אך אנחנו עדיין מזלזלים בגלובליזציה. יחד עם הגלובליזציה מופיעים באופן בלתי נמנע עמים עניים שהשתחררו משלטון המערב שנמשך 300 שנה.

הגל העצום הזה ידחק את אירופה לפינה. היא תצטרך לגלות סולידריות ולהציל את הדרום באמצעות פירעון החובות של יוון, או לקבור את האידיאל הכלל-אירופי שהחזיק מעמד במשך 50 שנה. האופטימיסטים חושבים שעל סף התהום אירופה תנטוש את הסטאטוס-קוו שלה.

אירופה היא ענק כלכלי ברמה עולמית. אך היא עדיין שוכבת על צידה, כמו גוליבר בארץ ליליפוט, כבולה בידיה וברגליה על ידי גמדים פוליטיים. בסיפורו, סויפט לעג לסכסוכים המטופשים שלהם. הוא קיבל לכך השראה… מהמשבר ב-1720!".

ידיעות קודמות בנושא:
כמו הכרזת מלחמה
המודל האירופאי נמצא על סף קריסה
גוש האירו נמצא בשלב של משבר מערכתי פעיל

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/CNDJb

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest