דף הבית / גברים בלחץ

גברים בלחץ

ידיעה: מדענים מאוניברסיטת קונטיקט גילו שאם גבר לוקח על עצמו את האחריות על הרווחה הכלכלית של המשפחה, אז הבריאות והרווחה שלו עצמו נמצאים תחת איום. הם מצאו שמדדי הבריאות והרווחה הפסיכולוגית של גברים סומנו כרעים ביותר דווקא בשנים שבהן הם היו המפרנסים היחידים במשפחה. לעומת זאת, תפקיד המפרנס היחיד משפיע על האישה באופן הפוך. נוצר כאן פרדוקס: מצד אחד תפקידו הטבעי של הגבר הוא היותו המפרנס העיקרי, מצד שני התפקיד הזה דווקא מחמיר את מצבו…

תגובתי: המצב הזה גורם לגבר להרגשת לחץ מפני שהגבר בחברה המודרנית הוא לא אותו מפרנס שבעבר יצא לצייד עם כידון או אלה. בימינו יש מצבי לחץ כאלה, שהטבע לא הטמיע בגבר מלכתחילה מבחינה פסיכולוגית, ולכן אפשר באמת להזדהות עם הגברים המודרניים. בניגוד לגבר, האישה מרגישה בטוחה יותר במצבי לחץ, היא מטבעה באופן פסיכולוגי מותאמת יותר לעמוד בלחצים. הגבר מותאם לשאת עומסים ולחצים פיזיים, ואילו האישה מותאמת לשאת לחצים פנימיים, האישה אף מתחזקת מהבעיות הרגילות היומיומיות, ואילו הגבר לא.

המצב הנוכחי של האנושות, של החברה, של המדינה, הוא לא טבעי. הגבר, שבעיקרון מוכן לעבוד ולהשיג פרנסה, מתמודד עם גורמי מתח עצומים ונמצא תחת לחצים רבים שקשה לו מאוד להתמצא בהם. המוח הנשי מותאם יותר להתמודדות עם לחצים כאלה, האינטואיציה והפסיכולוגיה הנשית נוטה יותר להשפעות רבות ורב-גוניות, ואילו הגבר לא.

שאלה: האם במידת התיקון שלנו נתקרב יותר לשורשינו?

תשובתי: במידת התיקון, בוודאי. כשנסלק את כל גורמי המתח והלחץ החיצוניים והלא נחוצים, הגבר יוכל להשיג את מה שעליו להשיג, מזון גשמי ואחר כך מזון רוחני. כולנו נעבוד מספר שעות סביר ביום, כדי לספק לעצמנו מילוי גשמי, הכרחי, אופטימלי, כמו מזון, ביגוד, וכולי. את כל יתר המילוי, ישיגו בראש ובראשונה הגברים, מתוך העבודה הרוחנית שלהם. אם העבודה הרוחנית מתממשת בתנאים נורמליים, אז היא רק מחזקת.

שאלה: האם אין בה מתחים?

תשובתי: יש בה הרבה מאוד מתחים, אבל המתחים הללו מסוג אחר לגמרי. אם הם מתרחשים כתוצאה מהמאמצים לחיזוק הקשר בינינו כל הזמן ודרך הקשר הזה למשוך את האור העליון, אז אלו מתחים חיוביים, אבל אם המתחים נובעים מצרות בחיי היומיום, מכמות עצומה של בעיות בעבודה, עם השלטונות, עם המשטרה וכולי, אז בוודאי שזה מעייף מאוד את הגוף הגברי.

שאלה: כלומר, רמת החיים שלנו לא תרד כתוצאה מלחצים רוחניים?

תשובתי: להיפך.

מתוך תוכנית הטלוויזיה "חדשות עם מיכאל לייטמן", 21.8.2016

 

 

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/niLey

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest