דף הבית / חינוך, ילדים / גבול ההתפתחות

גבול ההתפתחות

Laitman_2011-02-25_9222.jpg

שאלה: בהתפתחות של כדור הארץ אנחנו רואים תקופות של הרס ותקופות של יצירה שבאות לסירוגין בזו אחר זו. האם אפשר מתוך זה לעשות הקבלה עם התפתחותו של המין האנושי?

תשובתי: זה רק נדמה לנו שהטבע הורס את מה שהוא יצר. למעשה, זה מהווה חלק מההתפתחות שבמהלכה כל שלב חדש דורש להתגבר על המצב הקודם ולבנות מעליו את המצב הבא.

מה שנוגע למקבילות אפשריות עם ההיסטוריה האנושית, אז היא כולה מהות ההתפתחות של האגו היחיד, של הרצון לקבל שלנו, שלא מאוזן עם המשפיע.

והבלבול נובע מזה שכוח הקבלה מתחלק לשני חלקים:

  • מצד אחד, אני משתוקק לקבל תועלת ישירה לעצמי.
  • מצד שני, אני מוכן לתת משהו למישהו, מפני שאני יודע שזה מועיל לי. אפילו שאני מרגיש בתמורה סתם תחושה נעימה מהטוב והנדיבות העצמית, העיקר שהרווח יהיה ברור. אחרת אני אשאר ללא "חומר דלק" כדי לתת.

באופן כזה, אני כל הזמן מונע רק על ידי כוח אחד של קבלה. מה שאני לא אעשה, אני עושה הכול לעצמי. אין בכוחו של אף אחד לתת משהו ללא חשבון לתועלת עצמית. אפילו אימא דואגת ומטפלת בתינוקה, מפני שיכאב לה אם יקרה לו משהו. תנתק את הכאב הזה, וכל הדאגה תיפסק.

בסופו של דבר, אנחנו מהווים מערכות שמחשבות את התוצאה. והמערכת שלי אף פעם לא תסכים להשקיע אפילו גרם אחד של מאמץ במשהו שלא יניב עבורו איזו תגובה, מילוי. כל הטבע שלנו מסודר בצורה אגואיסטית כזאת, הוא יודע לעשות חישוב רק למען עצמו.

לכן כל נדיבות, עד כמה כנה שהיא לא תהיה, זהו שקר. אנחנו לא מסוגלים לבצע השפעה טהורה בלא סייג. פעולה ללא חשבון לרווח אישי יכול לבצע רק אדם שהוא חולה נפש או לא שפוי.

אז איך אפשר לרכוש את כוח ההשפעה, כדי לאזן את המהות העיקרית שלנו? את זה אנחנו צריכים לברר.

אבל בכל מקרה, הכוח הזה טמון בטבע, טמון בתוכנית הנסתרת שלנו, ודווקא עכשיו על סדר היום אצלנו, עלייה מדָרגה בהמית לדרגה אנושית. ואדם, זה כבר נברא שכולל את שני הכוחות.

בינתיים, בדרגה הבהמית, אנחנו משתמשים בכוח המפתח של המדרגה האנושית, רק בצורה שלילית ולא בצורה חיובית, שאותה היינו צריכים לבנות מעל השליליות.

ולכן בדרך קשה מאוד אנחנו עוברים דרך כל מיני מצבים גרועים, עד שנחליט עבור עצמנו שהדרך הזאת היא רעה וחייבים להשלים אותה, לאזן על ידי הכוח הטוב הנגדי.

דווקא על הגבול הזה אנחנו נמצאים עכשיו, במעבר מהתפתחות שלילית להשלמה חיובית.

מתוך התוכנית "חיים חדשים", שיחה מס' 309, 02.03.2014

ידיעות קודמות בנושא:
העיקר, זה הביטחון שהכול יסתדר!
האבולוציה של התודעה
סתירה שמביאה לאיזון

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/SjjLy

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest