בסתר עליון

ספר תהלים, פרק צ"א: "ישב, בסתר עליון; בצל שדי, יתלונן. אמר–ליהוה, מחסי ומצודתי; אלהי, אבטח-בו. כי הוא יצילך, מפח יקוש; מדבר הוות. באברתו, יסך לך–ותחת-כנפיו תחסה; צנה וסחרה אמתו. כי מלאכיו, יצוה-לך; לשמרך, בכל-דרכיך."

האדם שנמצא "בסתר עליון", כלומר שמרגיש את ההסתרה המתקרבת אליו, חייב להיזהר לא ליפול להסתר כפול. בהסתר רגיל האדם מבין שההסתרה באה מהבורא, ובהסתר כפול הוא כבר שוכח שהיא נשלחה עלי ידי הבורא ונכנע לייאוש ולרפיון רוח.

רק ערבות הדדית בקבוצה וסדר יום שנקבע מראש יכולים להציל אותו מהסתר רגיל, כלומר מה שפועל בדרגת הדומם: הקשר עם הקבוצה ולוח זמנים נוקשה. וחוץ מזה, יכול להיות שמלמעלה ירחמו עליו ויתנו לו התעוררות. אבל העיקר זה איך הוא מראש הכין את עצמו למצבים כאלה. אסור לסמוך על ניסים ויחס מיוחד, אלא כל הזמן לחשוב על איך לא לצאת מתוך תהליך ההתקדמות.

אם האדם נמצא קצת למעלה מהסתר כפול, כלומר בהסתר רגיל, הוא צריך להבין שהוא נמצא "בסתר עליון", שזה אומר, שגם ההסתרה וגם הצורה שלה נשלחו מלמעלה. הכול, עד לפרט האחרון הקטן ביותר, מסודר לפי היחס בין האור לכלי, אשר מתאימים בצורה אופטימלית להתקדמות המטרתית של האדם.

ולכן הוא צריך להודות על ההסתרה הזו. ברור שאין לו התרוממות, אין כוח, שום דבר לא מאיר לו או מושך מקדימה, ושום דבר לא דוחף אותו קדימה. אך יחד עם העדר הכוח המושך והדוחף, למרות חוסר האנרגיה שיש לו בדרך כלל, הוא צריך להסיק מסקנות כדי לברר את רצונו: עד כמה הוא מסוגל או לא מסוגל להתגבר.

הוא צריך לנתח את החיים שלו בזמן שמעוררים אותו ומאירים לו מלמעלה, ואת החיים שלו בהסתרה.

מה ההבדל בין זה לזה? עד כמה המערכת שלו תלויה באתערותא דלעילא? האם הוא יכול להשיג את אותה ההתעוררות על ידי הקבוצה? הרי נאמר: "איש לרעהו יעזורו", "קנאת סופרים תרבה חכמה", "קנאה, תאווה, כבוד, מוציאים אדם מהעולם", שזה אומר, מהמצב הרע שבו הוא נמצא, למצב הטוב.

אסור להיכנע למצבים כשאתה נמצא בצל, בהסתרה, בסתר עליון, אלא צריך להשתדל למצוא בהם אותיות העבודה. כמו בפסנתר, שיש קלידים לבנים – מג'וריים, ושחורים – מינוריים, ואי אפשר לנגן בלי השחורים, הם נדרשים.

על אף שתבלינים הם רק תוספת למזון, אבל בלעדיהם אי אפשר, כי אז האוכל יהיה חסר טעם. לכן בחושך יש הרבה הבחנות, וצריך להתכונן היטב אליו. נאמר: "אל תפחד מחושך הלילה", כי אם אתה משתמש נכון במצבים החשוכים, אז רק בהם תוכל לגלות אומץ לב, את ההכנה הטובה שלך, היציבות, ההתארגנות הנכונה.

מתוך ההכנה לשיעור, 18.05.2014

ידיעות קודמות בנושא:
צעדים ראשונים
טנגו: צעד קדימה ושניים אחורה
חזרה מהסתר כפול

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/qq0xF

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest