בנקודת המפנה

שאלה: בישראל מתרחבת תנועת המחאה. מה צריך להיות השלב הבא שלה?

תשובתי: ודאי שבשלב הנוכחי צריכים לדאוג לאזרח מן השורה. ובאופן כללי, הבעיה היא שבכל העולם היו למעמד הביניים ציפיות גדולות. ישנם פועלים פשוטים שמסתפקים בהנאות הפשוטות של החיים, שאינן מורכבות במיוחד. אך ישנה גם שכבה גבוהה יותר, שאליה שייכת מרבית האוכלוסייה. לשכבה הזאת שייך גם הנוער שעדיין לא בחר את דרך חייו. בגדול מדובר על אנשים שרוצים לחיות ולהרגיש את העולם, להרגיש שהם חיים חיים נורמלים.

אך עקב המשבר שכבר נמשך למעשה כעשרים שנה, העולם מתחיל לאבד את כוח ההתקדמות. יפן, שעשתה פעם קפיצה עצומה, כבר מזמן האטה את הקצב. וגם כל השאר מאטים ואפילו מתגלגלים אחורה. כאלה הם התהליכים המערכתיים התואמים לתוכנית הבריאה, אין מה לעשות.

בסופו של דבר המעמד הבינוני איבד את התקווה לחיים טובים וירד לדרגת הפועל הפשוט. ודאי שהטכנולוגיות ומגמת ההתפתחות החדשה תרמו כאן את חלקן. אך הסיבה העיקרית היא שנכנסנו לעולם גלובלי, וכעת החברות שלנו נעשות קשורות זו לזו בצורה אינטגרלית. היום אפילו המשפחות השלמות בקושי יכולות לגדל ילד אחד. כל תחומי החיים שלנו שוקעים במשבר, שדורש יותר ויותר השקעות חדשות, כדי למנוע קריסה טוטלית.

כך שלמעמד הביניים, שכולל בתוכו גם את הסטודנטים, אין שום תקווה לעתיד. וזוהי מסה מאוד גדולה של אנשים. בספרד לדוגמא, האבטלה התפשטה בקרב עד 50% מהצעירים. מדובר בבוגרי אוניברסיטאות בכל רחבי אירופה, שחזרו הביתה, וגילו שאין להם מה לעשות.

הם לא יכולים לקבל עבודה, להקים משפחה – הגיע הזמן לכך, ואין שום תקווה. יתר על כן, הם אינם רואים אור בקצה המנהרה, לא עכשיו ולא בעוד כמה שנים. אין להם אפילו אפשרות להפקיד משהו לעתיד, הרי במקום ההתפתחות הכלכלית אנחנו עוברים למיתון.

אז מה עושים? ישנה רק דרך אחת להצליח בשלב הבא: לכוון את העולם ליחסים אינטגרליים. רק הם יביאו להצלחה בעסקינו הארציים. הרי כולנו נמצאים במערכת אינטגרלית ולכן חייבים להעניק לכל האנשים את החינוך התואם לכך. צריך להגיד להם: "זה התקציב של המדינה, זה מה שאנחנו יכולים לעשות. אנחנו נתקן בהדרגה את המצב, נתחיל מהדברים הנחוצים ביותר, אך רק בתנאי שאתם תתחילו ללמוד".

צריך ללמד את האנשים מהו עולם אינטגרלי, בצורה הנגישה והמובנת להם, עם דוגמאות ברורות. הלימוד הזה צריך להיות מועבר דרך הרדיו, הטלוויזיה והאינטרנט, דרך הספרות, התיאטרון, המוסיקה והקולנוע, בצורה שתגרום לאנשים להבין לאיזה עולם נכנסה האנושות. חייבים להיעזר בתרבות ובאומנות כדי שהאדם יפנים וירגיש היכן הוא נמצא.

ואז, לא חשוב מה נעשה בארץ או בעולם – אנחנו נצליח. הרי הפעולות שלנו תהיינה לקראת תיקון. מצד אחד, אנחנו נרגיע את האנשים, בכך שנספק להם את ההכרחיות, ומהצד השני אנחנו נחנך אותם, ולאחר כמה חודשים הם יהיו אנשים אחרים. הם יבינו איפה הם נמצאים ויתחילו להרגיש שהעולם הוא גלובלי, ושאין לנו שום ברירה מלבד שינוי היחסים בינינו.

כשהמוני אנשים ילמדו את זה, התוצאות תהיינה בהתאם לתנאים החדשים של העולם הגלובלי – הרי כל אחד קשור לאחרים במחשבות, וכולם משפיעים זה על זה, אפילו בלי לומר מילה. ומלבד זאת, המסר הזה נשמע מכל מקום, הוא שוטף את כל כלי התקשורת, הוא כובש את האינטרנט: "כולם גלובליים וגם אתה צריך להיות גלובלי. אחרת אין לך שום סיכוי להצליח בשום דבר".

בשלב הבא, כולם חוזרים מההפגנה הביתה, מקבלים מהמדינה תוספות, שבלעדיהן הם בינתיים אינם מסוגלים להסתדר, וניגשים ללימוד. זה לא יזיק לאף אחד, אז בואו נבדוק האם חכמת הקבלה צודקת. בואו נראה האם באמת אנחנו משתנים כתוצאה מכך, ולא רק אנחנו, אלא גם כל העולם ישתנה מתוך זה שאנחנו משתנים.

הרי החברה והעולם הם הנגזרת מהיחס שלנו זה לזה. מספיק שתתחיל לטפל בעצמך – וכל מה שמסביב ישתנה לחלוטין, הכול יהיה מועיל יותר, הכול יפרח. אז בואו ננסה, מה גם שלאנושות אין ברירה אחרת.

הבעיה היא בנו: כמה מהר נוכל להסביר לעם ולעולם שזאת ההצלה. כך או אחרת כל המדינות נמצאות לפני קריסה, והמצב רק ילך ויחמיר. אף אחד חוץ מאיתנו לא יסביר לעולם את סיבת המשבר ואת הדרך לצאת ממנו.

אף אחד לא יוכל לגלות לעולם את האפשרות לשנות את המצב ולא יראה שנקודת המפנה הנוכחית היא חלק מתוכנית ההתפתחות האנושית. מלכתחילה זה היה חייב להתרחש. המקובלים כבר מזמן הבחינו בנקודה הזאת ואמרו בצורה מדויקת תוך כמה זמן נגיע אליה. אז בואו נקשיב להם.

מתוך שיעור על מאמרו של בעל הסולם "מצווה אחת", 29.07,2011
ידיעות קודמות בנושא:
ללמוד על האיזון עם הטבע
קצת קרוב יותר אל האור
לא משבר, אלא פריצה

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/8stUH

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest