דף הבית / בני ברוך-סיפור אישי

בני ברוך-סיפור אישי

"כתוב בזוהר, שבחיבור הזה ייצאו בני ישראל מהגלות, וכן עוד בהרבה מקומות, שאך ורק בהתפשטות חכמת הקבלה ברוב עם, נזכה לגאולה השלמה, וכן אמרו ז"ל המאור שבה מחזירו למוטב, ודקדקו זה בכוונה גדולה להורותינו דרק המאור שבתוכיותה, כתפוחי זהב במשכיות כסף בה צרור זו הסגולה, להחזיר האדם למוטב, דהן היחיד והן האומה, לא ישלימו הכוונה, שעליה נבראו, זולת בהשגת פנימיות התורה וסודותיה… וע"כ להתפשטות גדול של חכמת האמת בקרב העם, אנו צריכים מקודם, באופן שנהיה ראויים לקבל התועלת ממשיח צדקינו, ולפיכך תלויים המה התפשטות החכמה וביאת משיח צדקנו זה בזה, והבן היטב. וכיוון שכן הרי אנו מחויבים לקבוע מדרשות ולחבר ספרים, כדי למהר תפוצת החכמה במרחבי האומה".

(בעל הסולם. "הקדמה לספר פנים מאירות ומסבירות", אות ה׳)

הגעתי אל מורי הרב"ש עייף מחיפושים ורעב לאמת שאחריה חיפשתי כל חיי. השאלה בשביל מה אני חי עינתה אותי במשך תקופה ארוכה והתישה אותי כליל. עוד לא התחלתי את חיי, אבל געגוע בלתי מוסבר כבר כרסם בי, השתוקקתי למצוא מטרה נעלה, נסתרת, אמיתית לחיי. ניסיתי למצוא תשובות במדע, אבל לא הצלחתי והמצב רק החמיר. המאמצים שלא נשאו פרי, הולידו בי תחושות של תסכול, של ריקנות ושל חוסר אונים, שרק הלכו והתעצמו. בלילה גשום וקר בשנת 1979 לא הצלחתי להירדם, מחשבות הטרידו אותי. לפתע מצאתי את עצמי ליד ההגה, נוסע בלי כיוון. שלט גדול קטע את מחשבותיי: "בני ברק". נכנסתי. הרחובות היו שוממים. בפינת רחוב "חזון איש" נתקלתי בעובר אורח. "איפה לומדים כאן קבלה?" שאלתי, הוא הסתכל עליי וענה, "סע עד קצה הרחוב, שם תראה פרדס. ממול". כך לראשונה פגשתי את מורי, הרב ברוך שלום אשלג (הרב"ש), בנו הבכור וממשיך דרכו של "בעל הסולם" – גדול המקובלים של המאה העשרים. מרגע זה השתנו חיי לבלי הכר. במשך שתים-עשרה השנים הבאות שימשתי כתלמידו ועוזרו האישי וספגתי ממנו את כל מה שאני יודע על חכמת הקבלה. יום יום הוא הסתגר בקומה השנייה וכתב. כך נולדו מאמריו העמוקים שסוללים היום בפני כל אדם את הדרך הרוחנית המתאימה ביותר בשבילו. איש לפניו לא כתב בשפה כה פשוטה ומעשית. כמו אבא המדריך את ילדיו במשעול הדרך, הוא אוחז בידי הקוראים, ומוליך אותם עד אשר יגלו את המשמעות האמיתית לחיים.

"ואחר שכבר השגתי את לבוש האהבה, תכף מתחילים לזרוח בי ניצוצי אהבה, והלב מתחיל להתגעגע ולהתאחד בחבריי, ונדמה לי שעיני רואות את חבריי, וכמו כן אוזני שומעות את קולם, פי מדבר איתם, הידיים מחבקות והרגליים רוקדות באהבה ובשמחה יחד עימם במעגל…" (הרב"ש).

אחרי שהרב"ש נפטר, החלו להתקבץ אנשים שבליבם בער הרצון לגלות את תכלית קיומם. אט-אט נוסדה קבוצת "בני ברוך" . פשוט המשכנו ללמוד. אני זוכר שלקחנו איזה חדר באזור התעשייה בבני ברק וסיכמנו שאנחנו באים בבוקר לשם ללמוד. קניתי כל מיני דברים לניקוי המקום, כוסות, קומקום, כל מה שצריך להיות במקום שבו יושבים ולומדים. הגעתי לשם ואז אמרתי להם שאני חושב שלקבוצה שלנו צריכים לקרוא "בני ברוך", שאנחנו הבנים של ברוך שלום הלוי אשלג ונקווה להיות כאלו. כך הרגשתי. השם הזה נראה לי טבעי, וכך התחלנו. מאז בכל בוקר אנחנו לומדים בספרי המקובלים: "תלמוד עשר הספירות", ספר הזוהר עם פירוש ״הסולם״ וגם כתבי בעל הסולם והרב"ש. משתדלים להמשיך ולהפיץ את השיטה לכל מי שחפץ, בדיוק כפי שמסר לי מורי את חכמתו של אביו המקובל, כפי שהוא קיבל אותם ממוריו המקובלים.

המהפכה המשמעותית החלה עם שידור השיעורים באמצעות האינטרנט ותרגומם לשפות נוספות. הקבוצה הקטנה הפכה לתנועה בינלאומית רחבה, בה לומדים אנשים מכל גווני הקשת החברתית והתרבותית בארץ ובעולם: חילונים, דתיים, חרדים, יהודים ושאינם יהודים, מהארץ ומחו"ל. כולם מתחברים זה לזה באהבת אחים, מתעלים על הבדלי דת, אורח חיים, לאום, גזע ומין. "אין כפייה ברוחניות" הוא הכלל הגדול שמנחה את כולם. כל אחד חי את חייו כפי שהוא מוצא לנכון ומכבד את האחרים. מסר האחדות שאותו נשא בעל הסולם, רלוונטי מתמיד. האנושות נמצאת במערבולת שמפרקת את יסודות העולם הישן, התהליך הנוכחי של מציאות מגפת הקורונה ישבור לחלוטין את כל היסודות האגואיסטים שעליהם היה בנוי העולם הישן, גלי האנטישמיות עוד יעלו ויאיימו על המשך קיומנו, ולכן כתב מורי "אנחנו נתאספנו כאן לתת יסוד על בניין חברה, לכל אלה המעוניינים ללכת בדרכו ובשיטתו של בעל הסולם". ישנה שיטה איך לבנות את העולם החדש. כיום אנחנו מונים כשני מיליון תלמידים ברחבי הארץ והעולם, ורואים את תפקידנו כממשיכי דרכם של שני המאורות הגדולים, וכמו שהדגיש בעל הסולם, "אך ורק בהתפשטות חכמת הקבלה ברוב עם, נזכה לגאולה השלמה".

כיום אתר "קבלה לעם" הוא האתר הגדול ביותר ללימוד חכמת הקבלה. זה למעלה מעשרים שנה "שבני ברוך-קבלה לעם" מנהלת את פורטל התוכן הגדול ביותר בעולם בנושאים שונים של חכמת הקבלה. התכנים זמינים חינם ב-33 שפות ומנגישים את החכמה העתיקה לכל המעוניין. בנוסף, מנהלת העמותה את "מכללת קבלה לעם" המפעילה בישראל 25 סניפים, ומזמינה תלמידים מכל רחבי הארץ ללמוד ולהתעמק בחכמת הקבלה ולקחת חלק בעל השפעה בשינוי הגלובלי. המכללה מציעה מסלולי לימוד שונים, לרבות לימודים וירטואליים ומסלולי לימוד רב-שנתיים למרצים. מעבר לפעילות בישראל, מתקיימת פעילות דומה בכל רחבי העולם.

Pin It on Pinterest