דף הבית / קבלה לעם / התפתחות רוחנית / בניין הבנוי על פני ההריסות של הספקות

בניין הבנוי על פני ההריסות של הספקות

מתוך מאמרו של הרב"ש, "סתירת זקנים בנין": ""סתירת זקנים בנין, בנין נערים סתירה" (מגילה ל"א). זקנים,אלו שרגילים בעבודת ה'. נערים, אלו שבתחילת עבודתם. סתירה נקראת ירידה או נפילה. שקודם היתה להם איזו עליה בעבודה, שנחשב זה לבנין, כלומר שהם החשיבו את העליות. אבל הסתירה בזמן שהרגישו איזו נפילה, שזה בא מהסתרת ה', כלומר שה' מסתיר עצמו מהם, וזה נקרא סתירה.

סתירת זקנים, שאומרים שה' שלח להם את ההסתרה, נמצא שהם כבר נמצאים בבנין, היות שהם מאמינים שה' מטפל בהם, ומזה הם מקבלים חיות. ועיקר אמונה ניכר בזמן הירידה, כלומר בזמן שאינו מאיר לאדם, שאז הוא עומד בפני ההתלבטות. או שיאמר, "אני לא צריך שום רווח, אלא אני רוצה לעשות נחת רוח למעלה, ולא חשוב לי מה שאני מרגיש", או חס ושלום אחרת."

"סתירת זקנים בנין". אם מגיעה לזקנים ה"הסתרה", ההריסה, אז על פניה הם בונים מדרגה חדשה, מתוך ניסיונם. זקן, הוא חכם שרכש את דרך התורה.

והנערים (הצעירים) שאין להם ניסיון בעבודה, אפילו כאשר זוכים לבניין, לעלייה, לא יכולים לבנות שום דבר, ובעליות הללו בונים בינתיים סתירות, הריסות, ירידות, אכזבות, עד שהאור העליון ישפיע עליהם ויהפוך אותם לזקנים, ואז הם "משחזרים" את כל ההריסות והסתירות שהם בנו בתהליך של הבנייה מלמעלה, כלומר, הם מעלים את ה"רשימות" השבורות ומתקנים אותן. כך הם מתחילים לבנות על פני ההריסות. וכל זה בזכות האמונה שלהם. "אור האמונה" נקרא האור העליון, אור ההשפעה שמאיר על האדם ומאפשר לו לעבור מ"סתירות" ל"בניין".

ההרס, ה"סתירות" (סותרות) הן המחשבות הקשות והספקות שמשתלטים על האדם ומסתירים ממנו את איחוד ההשגחה. ידוע לנו מניסיוננו, שאם האדם ממשיך להתעקש, אז האור העליון פועל עליו בהדרגה ו"פרוטה ופרוטה מצטרפת לחשבון גדול". וכך, בסופו של דבר, הוא מגיע למצב שמתוך ההבחנות הסותרות, מתוך הירידות, האכזבות, הוא מתחיל להתרומם.

אחרת, אנחנו לא יכולים לעלות, אלא רק מתוך הרגשת הגלות, השִפלות. במילים אחרות, מתוך הרגשת השבירה, הרגשת המשבר. רק מתוך המצב הזה כל הנבראים מתחילים את דרך העלייה שלהם.

מתוך ההכנה לשיעור, 13.09.2013

ידיעות קודמות בנושא:
כאשר תסתיימנה העליות והירידות שלך
הירידה, היא תנופה לפני הקפיצה למעלה
איך התחשלה הפלדה

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/QD7q0

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest