ביחד ולחוד

דעה: הרשתות החברתיות: פייסבוק, טוויטר, בקשר וכו', שכפי שכל הזמן אומרים לנו – משנות את העולם מן היסוד, למעשה, אם לבדוק מתחת לפני השטח, הן אינן משנות דבר. הן יוצרות אשליה של קשר, חיבור, וידע, חיקוי זול וחסר טעם של ההבנה העמוקה של חיי האנשים האחרים.

הסוציולוגים אומרים, שבחיים המודרניים האנשים פרודים, מחולקים לקבוצות קטנות. האנשים לבדם משחקים במשחקים שבהם, באופן אידיאלי, צריכים להשתתף קבוצות גדולות. והעניין הוא לא בכך שהחיים המודרניים גורמים לנו להיות "בודדים" במובן הצר של המילה.

אפילו לאנשים המגושמים ביותר, האפשרות ליצור קשרים חברתיים יכולה להיות רחבה עם מאות "חברים" ברשתות החברתיות. אולם העניין הוא שאנחנו מתבשלים בדייסה שהולכת ונהיית סמיכה יותר ויותר, של טריוויאליות וחוסר משמעות. האנשים כמו קודם, "מכירים" זה את זה, אך הידע הזה מאבד את הטעם, כי "להתחבר" עם אנשים אחרים זה דבר פשוט להפליא.

אף על פי שאומרים לנו שאמצעי התקשורת האלקטרוניים המודרניים גורמים למהפכה בתחום הדמוקרטיה והחברה האזרחית, הם אינם מתקנים את המצב. במקום זאת, הם אוכלים את הדמוקרטיה ואת החברה האזרחית מבפנים. המדיה החברתית משחקת תפקיד הרסני על ידי כך שנותנת לנו אשליה של ידיעה עמוקה יותר, וגורמת לנו לחשוב שאנחנו יודעים יותר ממה שאנחנו יודעים בפועל.

זה לא גילוי ייחודי, אבל לעולם לא יהיה תחליף לתקשורת האמיתית, האישית, פנים אל פנים. הדור שלי כנראה איבד משהו בעל ערך וקיבל במקום זה חיקוי זול וחסר טעם.

התייחסותי: אך כמו תמיד, דווקא דרך הכרת הרע האנשים ידרשו מצב חדש – קשר אמיתי – לא תקשורת וירטואלית, שקרית ושטחית, אלא חיבור של כולם ברצונות ובמחשבות. לכן עכשיו אנחנו עוברים את השלב ההכרחי של הכרת השקר והרע של הקשר החיצוני, ומתוך זה ייווצר הרצון לקשר פנימי, כללי – לא ברשת אלקטרונית, אלא רוחנית.

ידיעות קודמות בנושא:
המרחב הווירטואלי עבור הקשר הפנימי
שקר חיצוני או אמת פנימית
מקושרים ברשת אחת

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/Bqhwb

One comment

  1. באיזה אמצעי יכולתי להכיר חברות גדולות סביב העולם שנותנות לי תובנות על החיים ועל הרוחניות.הכלי הזה האלקטרוני מתאים לדור שלנו ומחזק את הגלובאליות שלנו כל עוד יש כוונה טובה מאחורי זה.

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest