דף הבית / חינוך, ילדים / בדיקת האיזון

בדיקת האיזון

אנחנו נמצאים בטבע גלובלי, אינטגרלי. הוא תמיד היה כזה, רק שאנחנו אף פעם לא חשבנו על זה, לא שמנו לב לזה, כל עוד החיים לא חייבו אותנו. ובזמן האחרון הם מחייבים אותנו יותר ויותר: התחלנו לקבל מכות מכל הכיוונים. במילים אחרות, אנחנו לא יכולים להסדיר את החיים עם האגואיזם שלנו ולא מצליחים בשום דבר: לא במשפחה, לא עם הילדים, לא עם עצמנו, לא עם העולם ולא בביטחון. אנחנו כבר לא בטוחים האם יהיה לנו מספיק אוכל לעת צרה. גם מערכת הפנסיה קורסת.

כל המערכות שסיפקו לאדם נוחות וביטחון ליום המחר, שסייעו לו ולקרובים שלו והבטיחו תמיכה בתקופות של חולשה, מחלה וזקנה – הכול מאבד את ערכו ומתפורר. מי יודע, יכול להיות שמחר אנחנו נישאר ברחוב ללא גרוש בכיס ובחשבון הבנק.

הבעיות הללו מעוררות את האדם למחשבות. אחרת לא היינו חושבים על זה, כי כולנו הרי רצון לקבל אגואיסטי. והנה, אנחנו מתחילים לשאול את עצמנו: "מה בעצם קורה פה?".

אם נערוך בדיקה נכונה, אנחנו נראה שאנחנו בעצמנו בנינו מערכת לא נכונה. הרי כאשר אני נמצא בטבע, אני לא יכול לעשות מה שבא לי, ולא יכול לנהוג באופן שרירותי, מבלי לקחת בחשבון את הכוחות שפועלים במציאות. לפי מידת ההתפתחות שלי אני מגלה בטבע דברים הרבה יותר נרחבים ועדינים. הם היו נסתרים, ועכשיו הם מתגלים לפניי עוד ועוד, ואני מגלה קשר הדדי חזק בין כל חלקי הטבע, וכן קשר הדדי בין בני האדם, השפעה הדדית במישורים רבים, וכן השפעה על הטבע, שבתורו, משפיע עלינו.

אז אולי יכול להיות שאני לא לוקח בחשבון נתונים, חוקים וקשרים שקיימים בטבע, בי ובחברה האנושית, אבל נסתרים ממני? אף פעם לא התעניינתי בהם, מפני שהשתמשתי באדישות וברשלנות בכל מה שהזדמן לידי כדי להפיק ממנו תועלת.

מכאן נובעת הבעיה: איך ללמוד את החוקים הללו? הרי מה שלא נחקור בטבע, בפיזיקה, בכימיה, בביולוגיה, בזואולוגיה, בבוטאניקה או באסטרונומיה, במימדי המיקרו והמאקרו, בכל דרגות הקיום – אנחנו תמיד רואים חוק אחד שכולל את כל הדרגות ושורה ביניהן, וזהו חוק האיזון. כל הטבע שואף לאיזון. וזה כולל את המערכת הקטנה שלנו, את כדור הארץ.

וזה אומר, שאם אנחנו רוצים לחיות בשלום ובשלווה, בחיבור טוב עם האחרים, עם המשפחה וכדומה, אז אנחנו חייבים לשמור על איזון. הנוסחה שלנו צריכה להיות בצורה כזאת שכל הפעולות החיוביות והשליליות, בקבלה ובהשפעה, יתאזנו, כך שאף אחד לא יהיה יותר מהאחר, ושכל אחד יקבל מילוי.

במקרה כזה, לכל אחד תהיה זכות קיום, ואף אחד לא יהיה יותר מהשני, מפני שנבין שכולנו צריכים לשמור על האיזון הכללי. וזה נוגע למפלגות, לכוחות הטבע, וכן לכוחות, לרצונות ולמחשבות של האדם… הבריאות של כל מערכת, גם מערכת פרטית קטנה וגם מערכת גלובלית ואינטגרלית – תלויה באיזון הפנימי בין כל המרכיבים שלה.

אנחנו רואים את זה כאשר אנחנו לומדים על הטבע הגלובלי, וכן על תפקוד המערכות השונות, כולל מערכות המחשוב, המערכות הקיברנטיות, הסוציולוגיות, הפסיכולוגיות, הפיזיולוגיות… גם כשהמערכת מתפתחת, היא כל הזמן מאזנת את עצמה באופן דינאמי, היא רגישה לחוסר האיזון, שאותו צריך כל הזמן לתקן. ולכן ההתפתחות שלה והפעולות שלה תמיד יהיו מוצלחות, כי היא תמיד מקיימת את חוק השוויון בין כל הכוחות שלה, השליליים והחיוביים. אפילו באטום, שבו הפרוטונים והאלקטרונים צריכים להימצא באיזון, או בתאים, או במערכות הקוסמיות – הכול מציית לעיקרון הזה.

אם כן, ודאי שגם במשפחה, גם בחברה האנושית, גם בחינוך, ובכלל, בכל מה ששייך לרמה האנושית, אנחנו צריכים לבדוק את ההתאמה שלנו לחוק הזה.

מתוך שיעור על מאמרו של בעל הסולם "השלום", 13.01.2012

ידיעות קודמות בנושא:
הפרדיגמה של האיזון
האיזון שמוביל להתפתחות
ללמוד על האיזון עם הטבע

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/y8MwB

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest